Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №375 від 18.12.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ринок праці

Петро ЗУБКЕВИЧ:
“Робимо акцент на власну справу”

Петро ЗУБКЕВИЧ: “Робимо акцент на власну справу”

До того, як розпочати власну справу, житель Гощі Михайло ЄВТЮХОВ працював на різних некваліфікованих роботах. У Гощанському центрі зайнятості, куди він звернувся за допомогою, йому запропонували пройти навчання за спеціальністю - коваль ручного кування. Після проходження навчання Михайло працював ковалем на рівненських підприємствах. Проте чоловік розумів, що працювати на інших - не його призначення. Якось, повертаючись з роботи, він зустрів колишнього роботодавця, а той, дізнавшись про специфіку обраної професії, запропонував приміщення, щоб зайнятися власною справою.

І закрутилося… Оформив 7 квітня 2008 року “підприємця” й розпочав власну справу - ковальську.

- Ті знання, які я отримав у Гощанському центрі зайнятості, неабияк знадобилися, - зізнається Михайло Євтюхов. - Головне, що мені допомогли обрати роботу, яка мені до душі, і я усвідомив, що здатний на більше. От і кую своє щастя потроху.

- Я надзвичайно щаслива, що доля звела мене з Гощанським центром зайнятості, - розповіла приватний підприємець Ірина КОСАРЄВА. - Шкода, що не звернулася за допомогою раніше…

До цього Ірина Андріївна працювала у селищній раді. Коли потрапила під скорочення, вирішила не зволікати і зареєструвалась на біржі. Тут їй запропонували зайнятися власним бізнесом. І вже через деякий час після навчання відчула, що здатна працювати, як-то кажуть, на себе.

- Обрати торгівлю подарунками мене спонукала донька, - пригадує жінка, - оскільки сьогодні в Гощі досить складно підібрати хороший елітний подарунок. І мені захотілося надати мешканцям таку можливість. Вибрала групу товарів, яка є дефіцитною в селищі, й розпочала роботу.

Ірина Косарєва розповідає, що після відкриття власної справи вона почувала себе “підкованою” в будь-яких її тонкощах, адже так її навчали на курсах підприємців фахівці служби зайнятості. І після такої сильної моральної та теоретичної підготовки Ірина Андріївна не побоялася взяти у банку великий кредит і втілити свою мрію у життя. Стверджує: робота настільки їй подобається, що інколи “ніг під собою не відчуває”. І все ж, плани на майбутнє - грандіозні, ще й, можливо, тому, що допомагає у справі вся родина.

10 років працював у Рівному на станції техобслуговування житель Бабина Віктор СТЕПАНЧУК. Після закриття СТО деякий час був охоронцем. - Згодом вирішив - час працювати на себе й відкрити автомайстерню, - розповідає Віктор. - Для цього звернувся за допомогою у Гощанський центр зайнятості, пройшов “курс молодого бізнесмена”: навчався азам ведення бізнесу, рекламі, економіці тощо. Особисто для мене інформація була не нова, оскільки маю досвід роботи у цій сфері, але ті знання, які отримав - неоціненні. Я зрозумів, як правильно вести власну справу, з чого починати і як краще робити. Після захисту бізнес-плану та реєстрації підприємця від центру зайнятості отримав одноразово допомогу. Небагато, як на теперішні ціни, але все ж підтримка. Сьогодні я впевнено дивлюся у майбутнє, адже робота є постійно. Маю величезні плани, і знаю, що у мене все вийде.

Навчання, орієнтоване на самозайнятість

Навчання безробітних, які стоять на обліку в Гощанському районному центрі зайнятості, проходять, як правило, у Гощанському відділенні Рівненського центру профтехосвіти Державної служби зайнятості, розміщеному в двох приміщеннях. Тут хороша матеріально-технічна база для здобуття таких професій, як кравець, бондар, коваль ручного кування, квіткарка, виробник художніх виробів з лози тощо. Ці професії можуть стати джерелом заробітку, особливо у віддалених селах, де невеликі можливості для працевлаштування, адже орієнтовані на самозайнятість.

За словами завідувача Гощанського відділення Рівненського центру профтехосвіти Миколи КОРЧЕВНОГО, незважаючи на те, що відділення обслуговує лише три райони - Острозький, Гощанський та Корецький - на навчання приїздять люди з інших районів та областей. Справа у специфічних напрямах нав-чання, навчитися яким можна лише в Гощі. Слідкують тут і за долею випускників, багато з яких уже приватні підприємці.

Художні вироби

з лози

Цьогорічна група майбутніх виробників художніх виробів із лози складається з 11 учнів Гощанського, Острозького та Рівненського районів. Серед них є навіть чоловіки, і, як не дивно це звучить, їх плетіння буває кращим за жіноче. Секрет у силі, яка необхідна під час виготовлення будь-якого предмету із лози.

Виріб із лози - це творча праця. Лозу потрібно нарізати, "пошкурити" та вимочити. А ще потрібно "включити" фантазію для виготовлення виробу. І тут цього вчать також.

За словами майстра виробничого навчання Валентини ГОЛУБ, готові вироби використовуються на виставках та для благодійних цілей - передаються у школи, інтернати, дитячі садочки.

Вікторія, яка була сезонним працівником у дитячому санаторно-оздоровчому комплексі “Агатівка”, переконана, що ця професія в житті неабияк знадобиться. Можна і в самій “Агатівці” наступного ро-ку створити гурток і навчати дітей плетінню.

Вчимося шити

Курси кравців у Гощанському відділенні викладає Алла ГОЛОВАЙЧУК. - Тут навчаються різні за віком жінки, - розповідає педагог. - Частина з них після закінчення влаштовується на роботу, інші - купляють машинки і працюють вдома.

Кравчині навчаються індивідуальному виготовленню одягу. Шиють зі своєї тканини і для себе: обов’язково спідницю, брюки, халат і нічну сорочку. Цього року програма дещо змінилася: додали виготовлення постільної та столової білизни, лабрікенів, штор тощо.

Ларисі з Корецького району піти на курси запропонували у центрі зайнятості. Раніше жінка ніколи не займалася шиттям і навіть не думала, що так швидко навчиться цій справі. Але, як виявилося, багато що залежить від педагога.

Ковалі ручного кування

Це перша група ковалів у роботі викладача Сергія ТОРУЛІ. До цього він працював на підприємствах Рівного.

- Гощанське відділення Рівненського центру профтехосвіти Державної служби зайнятості - це сучасна навчальна база з новим обладнанням. Про такі станки у більшості майстерень лише мріють…

1 листопада Сергія ГЕРЕЛА, який працював різноробочим на цегляному заводі в Симонові, скоротили, і чоловік відразу звернувся за допомогою до центру зайнятості. Отримавши статус безробітного, пройшов відповідну профдіагностику, а потім був направлений вчитися на коваля.

- Така справа ніколи не буде зайвою у житті, - переконаний Сергій. - Все можна зробити, аби голова добре думала і руки з потрібного місця росли.

Залучення нового обладнання значно впливає на якість навчання. Зараз у класі є три види станків: сучасні; ті, які використовуються зараз на підприємствах, та обладнання, яке використовується переважно для ведення власної справи. Майбутні ковалі вже зараз думають про власну справу, тому ставлять багато запитань.

- Географічно так склалося, - розповідає директор Гощанського районного центру зайнятості Петро ЗУБКЕВИЧ, - що Гощанський район - сільськогосподарський. На тих територіях, де діють сільгосппідприємства, як, наприклад, ТОВ СГП ім.Воловікова, - а це - 16 сіл, господарство ведеться багатогалузево, є можливість працевлаштуватися. У інших сільських зонах, таких, зокрема, як Липківська або Майківська, немає жодного сільськогосподарського підприємства. Саме на такі депресивні, в економічному плані, території, й розраховані ті можливості, які сьогодні створює Гощанський центр зайнятості. Ці можливості полягають, у першу чергу, в допомозі людині здобути професію, зорієнтовану на самозайнятість.

До таких спеціальностей належать: бляхар, бондар, коваль, виробник художніх виробів з лози, працівник фермерського господарства. Паралельно із навчанням центр зайнятості допомагає розпочати власну справу й надає одноразово фінансову допомогу.

Якщо порівнювати статистику, то у минулому році загальний рівень працевлаштування по Гощанському центру зайнятості становив 47 відсотків, у поточному - 52 відсотки. А рівень працевлаштування тих, хто закінчив спеціалізовані курси, складає 80 відсотків. Це свідчить про те, що, здобувши нову професію, підвищивши кваліфікацію, людина отримує додатковий шанс знайти роботу.

18.12.2008Любов РОМАНЮК



Рівне-Ракурс №10 від 18.12.2008p. 
На головну сторінку