Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №380 від 22.01.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#На часі

Безробітні допомоги не отримають… відразу

Безробітні допомоги не отримають… відразу

Чиновники придумали нові методи боротьби з кризою

Ми звикли до думки, що навіть після звільнення з роботи наше матеріальне становище суттєво не зміниться. Адже його, хоча й не повністю, підтримає статус безробітного. Для цього ми реєструємося у центрі зайнятості, стаємо, як-то кажуть, на біржу і… ось вони, грошенята. “Дзуськи!”, сказали чиновники і - прийняли новий закон.

13 січня набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення”. Кажуть, що цей нормативний документ розробили задля збереження кадрового потенціалу підприємств, для того, щоб не допустити зростання рівня безробіття та забезпечити соціальні гарантії громадян. Обіцяють створити навіть ефективний механізм підтримки працівників, які опинилися під загрозою звільнення. Втім, під опалу потрапили “новоспечені” безробітні.

У директора Рівненського міського центру зайнятості Андрія ГРЕЩУКА щодо цього своя думка:

- На моє переконання, законодавець більш вимогливо поставився до сфери зайнятості. Це пов’язано з тим, що певна категорія безробітних, отримуючи допомогу, додатково, нелегально, влаштовувалася на роботу. І отриманий статус використовувався лише для того, щоб підзаробити. А прослідкувати та довести це практично неможливо. Отож, прийнятий закон значно мінімізує такі ризики для центрів зайнятості.

- Які пункти заслуговують на особливу увагу?

- Якщо працівник був звільнений за власним бажанням, тобто, за згодою сторін, виплата допомоги із безробіття скорочується на 90 календарних днів, а її виплата розпочинається з 91 дня перебування на обліку в центрі зайнятості, як безробітного. Ця санкція не використовується, якщо працівник потрапив під скорочення. У цьому випадку термін виплати допомоги відкладається в залежності від терміну розрахунку на попередньому місці роботи.

Виплата припиняється, якщо безробітний відмовився від двох пропозицій підходящої роботи або від двох пропозицій проходження професійної підготовки, перепідготовки чи підвищення кваліфікації. Для того, щоб попередити випадки зловживань послугами державної служби зайнятості, розширилися й критерії підходящої роботи.

- До речі, чи проводиться зараз перепідготовка кадрів?

- Справа у тім, що на сьогодні й досі не затверджений бюджет Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України. У зв’язку з цим, перепідготовка проводиться під замовлення роботодавців.

- Тоді й дотації не виплачуються?

- З 1 січня 2009 року центри зайнятості не заключають договори щодо працевлаштування безробітних за дотаційною системою. Виплату проводимо, але лише за раніше підписаними договорами, і в міру надходження коштів.

- Подейкують про проблеми із виплатою допомоги з безробіття…

- Це неправда. Кошти надходять централізовано і в повному обсязі. Ніяких затримок із цим немає.

- Це правда, що з’явився новий вид громадських робіт, які є умовою для призначення допомоги з безробіття?

- Загальнодержавні оплачувані громадські роботи - це роботи, які мають суспільно корисну спрямованість, відповідають потребам держави і дійсно є умовою для призначення допомоги. Якщо людина відмовляється від них вперше, то розмір допомоги зменшується на 50 відсотків, вдруге - безробітні знімаються з обліку.

- А в чому їх відмінність від громадських робіт?

- Коли безробітний бере участь в оплачуваних громадських роботах, він продовжує перебувати на обліку. Під час державних оплачуваних громадських робіт - знімається.

Для того, щоб збалансувати бюджет Фонду, Закон передбачає й перерозподіл страхових внесків між фондами та збільшення розміру внесків. Відтепер страхові внески на випадок безробіття будуть сплачуватися одночасно із виплатою зарплати, а не один раз на місяць, як було раніше. Їх розміри також становлять: для роботодавців - 1,6 відсотка, для застрахованих осіб - 0,6 відсотка.

22.01.2009Любов РОМАНЮК



Рівне-Ракурс №10 від 22.01.2009p. 
На головну сторінку