Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №385 від 26.02.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#З перших уст

Рівненщина у стані бойової готовності

Рівненщина у стані бойової готовності

Кількість безробітних поступово зростає, власники підприємств свідомо не виплачують заробітну плату, інспекторів Територіальної державної інспекції праці в області вже ніхто не боїться - такі невеселі дані оприлюднили на засіданні колегії Рівненської облдержадміністрації. І ніхто з керівників області не зміг спрогнозувати, що ж буде далі. “Ми живемо одним днем і не знаємо, що буде завтра,” - зазначив очільник області Віктор Матчук.

Криза в Україні заявила про себе на початку осені минулого року. Тоді вся фінансова система посипалася, як картковий будиночок. За інерцією, середній рівень заробітної плати ще зростав і в грудні 2008 року він становив 1817 гривень. Лідером за цим показником у нас є Кузнецовськ. Завдяки зайнятості місцевого населення на Рівненській атомці там рівень зарплати сягає 2931 гривень.

Незважаючи на такі гарні показники, зменшився рівень виплати зарплат. Зокрема, на підприємствах добувної та переробної промисловості, лісового господарства, в установах, які здійснюють дослідження та розробки. Крім того, зростає кількість працівників, які отримують мінімальну зарплату - 605 гривень. Перший заступник голови ОДА Юрій БЛАГОДИР пов’язує це з вимушеними відпустками та виплатою частини зарплати у “конвертах”. Між тим, це стосується готельно-ресторанного бізнесу, де офіційно середній рівень зарплати становить 710 гривень. Падіння заробітків напряму пов’язане зі зниженням купівельної спроможності населення. Через це на підприємствах і накопичуються борги по зарплаті. У січні невчасно отримали зароблене майже 7 тисяч мешканців області. Втім, перший заступник прокурора області Володимир МОЙСЕЄЦЬ запевняє, що вони намагаються виправити цю ситуацію. Кількість кримінальних справ, порушених проти власників та директорів економічно достатніх підприємств, де не виплачують зарплату, постійно збільшується. Таких керівників відразу ж штрафують на 25 тисяч гривень. Якщо й такі санкції не допоможуть, їм доведеться потрапити за ґрати.

Лише за січень цього року до інспекції територіальної державної інспекції праці в області надійшло 198 заяв про невиплату зарплат. Це в 4 рази більше, ніж за відповідний період минулого року. Кожну таку заяву інспектори перевіряють особисто. Втім, начальник інспекції Михайло БУЗИНАРСЬКИЙ скаржиться, ще не на всі підприємства їх пускають. “А то, буває, приїдеш, а бухгалтера немає, і кажуть, що невідомо коли буде, - зазначив він. - Ми ж не можемо перевіряти фінансові документи без керівників”. Нещодавно Верховна Рада прийняла закон, яким затвердила більш жорсткі санкції за недопущення працівників інспекції на підприємство. Якщо раніше штраф за це був 300 гривень, то віднині він становить 1700.

Невиплата заробітної плати тягне за собою й падіння надходжень до пенсійного фонду. Як повідомив начальник головного управління ПФ в Рівненській області Володимир МАЗУРОК, за лютий вони вже виплатили всю пенсію. Але, порівняно з попередніми місяцями, рівень власних надходжень коштів загрозливо падає. “Якщо минулого року ми себе забезпечували на 61 відсоток від загальної потреби, решта надходила як дотація, то нині - ледь на 50”, - зазначив пан Мазурок. І відповісти на запитання Віктора Матчука, що ж буде вже завтра, він не зміг.

Незважаючи на порівняно непоганий фінансовий стан області, голова облдержадміністрації наказав нікому не розслаблятися і закликав обласні профспілки підтримати боротьбу з кризою. “Поверніться до людей обличчям, бо інакше ми відвернемося й будете ви жити в наметах”, - зазначив Віктор Матчук, натякаючи на рейдерську спробу захоплення приміщення профспілок.

26.02.2009Володимир ПОПИК



Рівне-Ракурс №10 від 26.02.2009p. 
На головну сторінку