Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №391 від 09.04.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Зберегти і примножити

На Рівненщині буде більше лісів

На Рівненщині буде більше лісів

Збільшити площу лісів в області до 40-ка відсотків - таке стратегічне завдання стоїть перед лісівниками Рівненщини. Нині вони працюють над тим, аби відновити ліси після минулорічних планових вирубок, а також залісити занедбані сільськогосподарські землі, що останніми роками пустують. Одними з перших садити нові ліси традиційно розпочали у лісгоспі ДП Соснівський.

Лише два тижні часу дає лісівникам природа на те, щоб засадити заплановані площі. Там, де дозволяють умови, застосовують спеціальну техніку. Хоча, переважно, працювати доводиться вручну. Щоб не гаяти дорогоцінного часу, у Соснівському лісгоспі вивели для висадки лісу всіх своїх працівників.

- Робота ця не лише досить важка фізично, - розповідає майстер лісу Бистрицького лісництва Василь МАРЧУК, - але й кропітка - вкрай важливо правильно розмістити у лунці кореневу систему сіянця. Від цього залежить, чи стане він з часом повноцінним деревом. Тому протягом дня одна людина може посадити близько 700 майбутніх дерев. Тим часом аби залісити один гектар землі, потрібно 8-10 тисяч сіянців. На занедбаних сільськогосподарських землях, котрі буде перетворено на ліси, не можна висаджувати самі лише сосни, - адже їхні тендітні пагони не виживуть у відкритому полі без захисту листяних дерев. Тому застосовують спеціальну схему посадки - на чотири деревця сосни припадає чотири саджанці берези та два - червоного дуба. Однак дотримання при посадці всіх вимог лісівничої науки - це тільки частина клопоту. Щоб виростити здорові бори та діброви, доведеться у майбутньому ще чимало попрацювати, захищаючи насадження від всіляких хвороб, шкідників та лісових пожеж.

Пройде ще чимало часу, доки цьогоріч висаджені деревця стануть схожими на справжній ліс. Протягом найближчих 60-ти років насадження буде виконувати лісозахистну функцію. Ли-ше тоді можна буде рубати берези та використовувати їхню деревину у промислових цілях. А зрізати сосни можна буде не раніше ніж через вісімдесят років - саме стільки часу потрібно, аби вони досягли товарної кондиції. Втім, лісівників не надто засмучує необхідність чекати десятиліттями, доки справа їхніх рук постане могутніми лісами. Бо така вже сутність лісівничої професії - працювати на майбутнє.

Цьогоріч на Рівненщині заплановано провести садіння лісу на площі 2800 гектарів, з них 278 гектарів складуть нові ліси. Для виконання таких видів робіт у 2009 році Державними лісогосподарськими підприємствами області вирощено понад 65 млн. штук сіянців основних лісоутворюючих порід. В обласному управлінні лісового та мисливського господарства кажуть, що могли б заліснювати щороку й більші площі, головне - аби сільські ради охочіше виділяли для цього непридатні для сільського господарства землі. На жаль, саме у зв’язку з цим і виникають найбільші труднощі, - адже землі на селі переважно розпайовані та перебувають у приватній власності. А загалом, за словами головного лісничого Рівненського обласного уп-равління лісового та мисливського господарства Сергія ІВАШИНЮТИ (на фото), проблем із залісенням в області немає - для цього є достатня кількість саджанців і відповідної техніки, та спеціалісти, котрі знають, як правильно все робити.

Нині ліси покривають близько 36-ти відсотків території нашої області. Однак площі новостворених лісів на Рівненщині традиційно переважають площі вирубок. Тому завдання - досягти 40-відсоткового заліснення області - є цілком реальним.

09.04.2009Юрій БОДНАР



Рівне-Ракурс №10 від 09.04.2009p. 
На головну сторінку