Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №400 від 11.06.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Варто знати

Чайові – надмірність чи норма?

Чайові – надмірність чи норма?

Ми прагнемо бути європейцями не лише за географічним розташуванням, але й за правилами поведінки, моральністю і культурою. Отже, нам потрібно вчитися у тих країн, які вже досягли певного рівня розвитку, щоб почуватися достойно і комфортно не тільки у себе вдома, а й за кордоном. Парадокс, але за радянського періоду ми навчилися давати хабарі, та зовсім не навчилися давати чайові. Проте ця процедура давно і міцно стала нормою в багатьох країнах світу.

В Україні чайові дають зазвичай лише в елітних ресторанах. Залишивши 8-10 відсотків від суми замовлення “на чай”, ви не помилитеся. Хоча стосовно обслуговування банкетів, то тут можливі й виключення. У бістро та маленьких кафе давати чайові й зовсім не заведено, виключенням можуть бути хіба що курортні заклади. Щодо заохочення покоївок і таксистів, то тут все залежить від вашого бажання й можливостей. Давати чайові в SPA-салонах і салонах краси у нас теж не заведено, але якщо захочете віддячити, ніхто не заперечуватиме. Ви також можете вручити невеликі презенти. При цьому ціна подарунка повинна не перевищувати вартість послуг, що надаються.

Міжнародні стандарти щодо чайових коливаються в межах 10 відсотків від суми замовлення або вартості наданої послуги. Однак у різних країнах цей стандарт змінюється. На Заході чайові залишають ледь не всьому обслуговуючому персоналу, починаючи від офіціанта та закінчуючи масажистом у SPA-салоні.

Так, покоївка, якій розважливі постояльці щодня залишають на столику певну суму (1-2 євро), прибиратиме з подвоєним завзяттям.

Якщо ж мова заходить про SPA-салони або салони краси, то можна залишити гроші в адміністратора (про якого теж треба не забути), але краще - вручити фахівцям особисто в руки. У жодному випадку не потрібно давати чайові власнику закладу, достатньо обіцянки прийти знову.

Правильним також вважається давати чайові за доставку продуктів і готових страв з ресторану. Тут сума буде такою ж, яку б ви заплатили в закладі.

Чи давати чайові на автозаправці - це питання вашої доброї волі. Ну, в принципі, 5-7 відсотків від затраченої суми працівників цілком задовольнить.

Найбільші чайові в американців, там зазвичай залишають “на чай” суму у розмірі 20-25 відсотків від вартості замовлення. У США існує правило: що елітніший заклад, то більше треба залишати чайових, а не залишити їх зовсім - майже те саме, що публічно дати йому ляпаса і виявити не просто невдоволення сервісом, а справжнє обурення.

В Європі все трохи інакше. Найдорожчою щодо цього вважається Франція. У більшості кафе та ресторанів пурбуар (саме так французи називають чайові) включають в рахунок. Він складає, в середньому, 15-16 відсотків від суми замовлення. Крім цього, там заведено залишати додатково 1-1,5 євро. У Каннах у відповідь на маленькі чайові офіціант може образитися і попросити більше. Якщо ви плануєте відвідувати цей заклад в подальшому - краще доплатити.

У Тунісі та Єгипті можна взагалі нічого не залишати, якщо Ви здатні витримати скорботний вираз арабських очей в очікуванні бакшишу. Це вдається небагатьом, тому туристи все ж залишають на чай близько 5-10 відсотків.

Отже, можна впевнено сказати, що в кожній країні існують свої правила щодо розміру чайових. Слідувати їм чи ні - вирішувати вам. Але знати про них необхідно, якщо ви не хочете зіпсувати собі відпочинок. Давати чайові тоді, коли вони заслужені - це позиція. Позиція, яку диктують гарні манери.

11.06.2009



Рівне-Ракурс №10 від 11.06.2009p. 
На головну сторінку