Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №407 від 30.07.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Точка зору

ЯЦЕНЮК ТА ЯНУКОВИЧ ГОТУЮТЬ ШИРОКУ КОАЛІЦІЮ

Яценюк є таким же “українським Обамою”, як Ющенко - “українським Джорджем Вашінгтоном”

Арсеній Яценюк не є “кандидатом змін”, а навпаки, - він є ставленником тих сил, які хочуть зберегти існуючий олігархічний режим. Це можна зрозуміти, виходячи із все більш очевидної прозорості його стосунків із олігархами. Водночас Яценюк фактично домовився із Януковичем про створення після виборів широкої коаліції. І для досягнення такої стратегічної мети він отримуватиме допомогу від Президента Віктора Ющенка.

Як повідомив Сергій Лещенко у статті на “Українській правді” від 26 червня, Яценюк та Янукович зустрілися у аеропорту в Борисполі. Януковича супроводжував Сергій Льовочкін - один із лідерів газового лобі Партії регіонів. Яценюк впродовж тривалого часу отримував пряму підтримку, люб’язно надану РосУкрЕнерго Дмитра Фірташа, щодо вільного доступу до ефірів телеканалу Інтер, що подавалося як “телевізійний проект”. Про це, зокрема, 23 червня написали на “Українській правді” Лещенко та Мустафа Наєм: “Інший ресурс Яценюка в публічній сфері - це підтримка Дмитра Фірташа та Сергія Льовочкіна, які утворюють так звану групу “РосУкрЕнерго”, на захист якої в критичний момент став президент. За інформацією джерел, Фірташ був готовий взяти на себе потужне фінансування президентської кампанії Яценюка за умови, що на майбутніх парламентських виборах у його списках половина місць відійде людям газового олігарха.

Яценюк від цієї пропозиції відмовився, і переговори про пряме донорство призупинились. Більше того, існує інформація, що набагато тісніше з Яценюком зблизився Льовочкін, а не Фірташ. Ознака цього - відсутність наймолодшого кандидата в президенти на ефірах “Інтеру” протягом останніх тижнів. Але Фірташ також не відпускає Яценюка від себе далеко - всіляку підтримку йому надає Володимир Грановський, головний медіа-консультант власника “РосУкрЕнерго”. Більше того, Грановський привів до штабу Яценюка трьох політтехнологів, про роботу яких “Українська правда” напише найближчим часом.

Складова цього сценарію - підтримка Яценюком кандидата від Партії регіонів у другому турі президентських виборів. Головна мета, якої прагне група “РосУкрЕнерго” - отримати пакетне розв’язання проблеми 2010 року, коли Янукович стане главою держави, а Яценюк - прем’єр-міністром. У цій конфігурації Яценюк залишиться для Заходу гарантом, що Україна не зазнає радикальної зміни курсу”.

Без сумніву, РосУкрЕнерго планує повернутися до газових взаємовідносин України та Росї після того, як після виборів буде утворено широку коаліцію Яценюка-Януковича. Припущення першого віце-спікера парламенту Олександра Лавриновича, що Яценюк може стати прем’єр-міністром після виборів за умов обрання президентом Януковича - підтверджує таку підготовку до створення широкої коаліції.

22 травня “Коментарі” написали, що Яценюк був “політичною креатурою тодішнього могутнього газового барона Дмитра Фірташа”, і його підтримували екс-президент Леонід Кучма та олігарх Віктор Пінчук. Видання повідомляло й про візит Яценюка у Донецьк 9 травня, де він таємно зустрівся із найбагатшим олігархом Ренатом Ахметовим на стадіоні “Шахтаря”. Ця зустріч нагадувала інші секретні зустрічі, які проводив Яценюк.

Зустріч на стадіоні “Шахтаря” була присвячена обговоренню фінансової підтримки Яценюка Партією Регіонів, і він, як заявили “Коментарі”, був радий її прийняти. Ахметов та старі давні донецькі клани, що впливають на Партію Регіонів, ожили цього року після занепаду газового лобі, що відбулося після відсторонення РосУкр

Енерго від цьогорічних газових контрактів.

“Коментарі” також зазначили, що ціль Ахметова полягає у тому, щоб забезпечити вихід у другий тур Януковича з Яценюком. Ціль Ющенка та його секретаріату є такою ж самою. Ахметов та Ющенко, ймовірно, розуміють, що Янукович зазнає поразки від Тимошенко, якщо у другому турі зустрінуться саме вони.

Лещенко та Наєм деталізували, як голова президентського секретаріату Віра Ульянченко та ДУС, очолюваний Ігорем Тарасюком, також надають ресурси Яценюку: “Тому головним споживачем підтримки Банкової протягом президентської кампанії має стати реальний кандидат. Про те, що реципієнтом буде Арсеній Яценюк, стало зрозуміло після призначення главою секретаріату президента Віри Ульянченко, яка разом з першою леді Катериною Ющенко утворюють своєрідний “жіночий фан-клуб” Арсенія Яценюка”.

Навіть за відсутності Віктора Балоги Ющенко продовжує щоденні нападки на Тимошенко, використовуючи брутальні визначення щодо переговорів про створення коаліції національної єдності із “Партією Регіонів”. Водночас, він всіма можливими способами сприяє ідеї створення широкої коаліції між Яценюком та Януковичем після виборів.

Ця стратегія нагадує про широку коаліцію, коли Ющенко після виборів 2006 року відправив діючого прем’єр-міністра Юрія Єханурова на переговори з Януковичем. Романа Безсмертного в рамках ющенківських багатовекторних коаліційних переговорів відправили домовлятися про помаранчеву коаліцію з БЮТ. Багатовекторна коаліційна стратегія Ющенка провалилася та призвела до повернення на посаду прем’єра Януковича.

Ющенком керують дві мотивації. Перше - це його патологічна ненависть до Тимошенко, яка триває впродовж всього його президентського терміну. І, по-друге, його найголовніша мета полягає у тому, щоб унеможливити її обрання, і для цього він намагається допомогти після виборів створити широку коаліцію Януковича-Яценюка.

Таємні угоди Яценюка роблять посміховищем його ж власні претензії на “кандидата змін”. Він є таким же “українським Обамою”, як Ющенко - “українським Джорджем Вашінгтоном”.

30.07.2009Тарас КУЗЬО, Профессор Карлтонського університету (Оттава, Канада) та старший науковий співробітник українських студій Торонтонського університетуРівне-Ракурс №10 від 30.07.2009p. 
На головну сторінку