Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №408 від 05.08.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Школярам загрожує міопія

Школярам загрожує міопія

Триває останній місць літніх канікул, коли дітвора відпочиває від шкільної науки. Адже до навчання та різноманітних позаурочних навантажень слід готувати свій організм саме влітку. Потребують перепочинку й очі, якими ми, дорослі та малі, сприймаємо 80 відсотків інформації. На жаль, хвороб очей багато, і майже всі - наслідок недбалого ставлення людини до власного здоров’я в цілому і до очей зокрема. У чималої кількості школярів, до прикладу, окулісти виявляють міопію, себто короткозорість, коли не чітко видно предмети на відстані. Короткозорість майже завжди розвивається у шкільні роки. Та у батьків ще є час до першого вересня завести своє дитя на консультацію до офтальмолога, щоб потім спокійно перевіряти домашні завдання й тішитися гарними оцінками.

- Короткозорiсть (мiопiя) - доволі часта патологiя рефракцiї ока, при якiй зображення предметiв формується перед сітківкою, - пояснює лікар-окуліст Рівненської міської поліклініки №2 Руслана НАРСІЯ (на фото). - Відбувається це тому, що промені світла, які потрапляють у око, пройшовши кришталик, сходяться не на сітківці, як належить, а перед нею. У людей з мiопiєю або збiльшена довжина ока - осьова короткозорiсть, або рогівка має бiльшу заломлюючу силу. Відтак виникає невелика фокусна вiдстань - рефракцiйна короткозорiсть. Зазвичай буває поєднання цих двох моментiв. Розтягнута сiткiвка - основна небезпека людей з короткозорiстю, бо завжди є ризик її розриву або відшарування. Тому людям з мiопiєю необхiдно показувати очне дно (стан сiткiвки) мiнiмум щопівроку. Шкода, але короткозорiсть часто прогресує (росте вiсь ока), і пiк цього процесу припадає якраз на шкiльнi роки.

- Якраз, коли в дітей iнтенсивнi зоровi навантаження. Це тому так багато школярів молодших класів ходить в окулярах, а дехто з лінзами?

- Йде активний рiст органiзму, зокрема й очей. Саме у вiцi 10-14 рокiв дiти вперше надягають окуляри, мiняючи їх на сильніші, якщо короткозорiсть прогресує. Нині все більшої ваги в корекцiї мiопiї набувають контактнi лiнзи. Лiнза максимально наближена до ока, тобто створюється єдина оптична система й не відбувається звуження поля зору й перекручування предметiв на периферiї погляду.

- А чому все ж виникає міопія і чи у всіх вона однакова?

- Залежно вiд ступеня зниження гостроти зору розрiзняють: слабку мiопiю - до 3 дiоптрiй, середню мiопiю - до 6 дiоптрiй та сильну мiопiю - вище 6 дi-оптрiй. Короткозорiсть може бути діагностована в будь-якому вiцi, але частiше, уперше виявляється в дiтей у семи-дванадцятирічному вiцi. Понад те, короткозорiсть пiдсилюється в пiдлiтковому перiодi, а вже у вiцi вiд 18 до 40 рокiв гострота зору стабiлiзується. Причини виникнення короткозоростi до кiнця не вивченi. Щоправда, встановленими є деякi фактори ризику. Найперше це спадковiсть, коли обоє батьків короткозорi. У половини дiтей короткозорiсть з’являється до 18 рокiв. Якщо ж в обох батькiв зiр у нормi, короткозорiсть з’являється лише у восьми відсотків дiтей. Саме спадковi фактори визначають ряд дефектiв у синтезi бiлка сполучної тканини (коллагена), необхiдного для будови оболонки ока склери. Друга причина - перенапруга очей, а саме: тривалi й iнтенсивнi зоровi навантаження на близькiй вiдстанi, погане освiтлення робочого мiсця, неправильна осанка при читаннi й письмi. Та, звісно, надмiрне захоплення телевiзором, безцільне тривале забавляння комп’ютером, мобільним телефоном. Освітлення ж шкільних класів та кабінетів мала б перевіряти санстанція.

Як правило, поява короткозоростi співпадає з початком шкiльного навчання. До міопії призводить неправильне читання, коли дитина читає, занадто близько нахилившись до книжки, або читає лежачи при поганому освітленні. Тут батькам та вчителям слід бути вельми пильними до дітлахів. Адже вiдсутнiсть корекцiї зору чи неправильна корекція з першою появою короткозоростi призведе до подальшої перенапруги органiв зору й прогресуванню короткозоростi, а iнодi розвитку амбліопії (синдром ледачого ока), косоокостi. Якщо для роботи на близькiй вiдстанi використовуються неправильно пiдiбранi, занадто “сильнi”, окуляри або контактнi лінзи, то це провокує перенапругу м’яза ока й збiльшує короткозорість.

- Як вилікувати короткозорість?

- Треба зробити правильну корекцiю з допомогою окулярів або контактних лiнз. Слід тренувати м’язи, напруга яких призводить до росту мiопiї: лазерстимуляція, вiдеокомп’ютерна корекцiя зору, закапування лiкарських препаратiв курсами.

Бувати в окуліста не рiдше разу за півроку.

Чудово допоможе плавання, масаж комiрцевої зони, контрастний душ та інші загальнозміцнювальні процедури.

Вчити уроки треба при гарному горішньому освiтленнi. Настiльна лампа має бути 60-100Вт, але не лампи денного світла. Заняття чергувати з активним, рухливим вiдпочинком. При мiопiї до 3 Д, як правило, фiзичнi навантаження не обмежуються, понад 3 Д забороняється пiдняття ваги, стрибки й деякi види змагань. Щопівгодини а то й через хвилин двадцять занять має бути гiмнастика для очей.

Про те, що краще при короткозорості - окуляри чи контактні лінзи - читайте в наступному числі Ракурсу Здоров’я.

05.08.2009Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 05.08.2009p. 
На головну сторінку