Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №409 від 17.08.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Ураженого блискавкою тримайте за мізинець

Ураженого блискавкою тримайте за мізинець

“Жодні сценічні вистави, драма чи комедія, жодна фокусницька штука не можуть змагатися з незбагненною грою блискавки… Це таємнича істота, вона нікому не розкриває своїх секретів…” К.Фламмаріон

Найбільш “грозове” місце на нашій планеті - це район Бютензорга на острові Ява, де блискавки спалахують 322 дні на рік. Щодо наших країв, то грому з блискавками цього літа було вдосталь. Найтрагічніше, що несли вони з собою людську смерть. І якщо вірити неточним синоптикам, то попереду в нас - спекотний кінець серпня та вересень. Відтак не минеться без грозових дощів з блискавками.

- Найчастіше блискавки потрапляють в окремі та виступаючі предмети, тому ніколи не можна ховатися в грозу поблизу одиноких дерев, стовпів й інших високих місцевих предметів ( геодезичні знаки, піраміди, вершини відкритого пагорбу). Слід мерщій відійти хоча б на 15 метрів, - радить Валентина КОПЕЛЬ - лікар-санолог Рівненського обласного центру здоров’я.

- А якщо буря заскочила в лісі, під яке дерево все ж можна сховатися?

- У дерева різних порід блискавки вціляють з різною частотою: клен і береза - 0, акація -1, липа - 2, бук - 3, сосна - 6, смерека -10, тополя - 24, дуб - 54. Також небезпечно знаходитися у воді та поблизу неї. Розбивати намет коло самісінької води не можна, оскільки блискавки часто вдаряють в річкові береги. На превеликий жаль, останнім часом, як свідчить статистика, почастішали загибелі людей від ударів блискавки. Приміром, цьогоріч на Рівненщині трапилося п’ять таких нещасних випадків.

У горах грози виникають частіше, ніж на рівнинах. Тому якщо гроза застала вас на відкритому місці, наприклад, у полі, знайдіть долину чи якесь заглиблення і заховайтеся в ньому. Не намагаєтеся заховатися у копицях сіна, снопах. Спробуйте добігти до лісу чи лісосмуги і перечекайте там грозу, позаяк блискавки вкрай рідко вражають кущі, чагарники.

У жодному разі не ховайтеся під високими конструкціями чи об’єктами. Вони “притягують” блискавку. Якщо вас гроза спіткала в авто, не виходьте з нього. Зачиніть всі вікна й двері та перечекайте негоду всередині. Перебуваючи у помешканні, на дачі, вимкніть із мережі електроприлади, а телевізор від індивідуальної антени. Під час грози не користуйтеся мобільним телефоном - це вкрай небезпечно. І ще одне. Важливо - не панікувати.

Cito!

Якщо ж вистали свідком, коли в людину влучила блискавка, надайте першу медичну допомогу. Якщо потерпілий знаходиться у непритомному стані, дайте йому понюхати нашатирний спирт. Розстебніть одяг, звільніть грудну клітину. Витріть обличчя, шию та груди змоченою у холодній воді тканиною. При відсутності дихання, зробіть непрямий масаж серця та дихання “рот в рот”. Якщо людина отямилася, зігрійте її потилицю, нижні кінцівки, зону печінки, щоб полегшити кровообіг та життєдіяльність органів. Дайте теплий чай, заспокійливе (валеріана, корвалол), усе, що розширює судини.

При наявності опіків накладіть на уражені місця антисептичну пов’язку. У разі удару блискавки варто натиснути на нігтьову фалангу мізинця, відповідальну за серцево-судинну діяльність, та масажувати за годинниковою стрілкою складку між великим пальцем, яка відповідає за грудну клітину.

17.08.2009Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 17.08.2009p. 
На головну сторінку