Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №422 від 11.11.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Аналітика

Ющенко відправляє в нокдаун українську економіку, сподіваючись зачепити Тимошенко

Економісти та підприємці підраховують очікувані збитки, яких зазнає господарка України внаслідок прийнятого Верховною Радою та підписаного Президентом Закону “Про підвищення соціальних стандартів”. А світові фінансові організації, зокрема Міжнародний валютний фонд, ставлять під сумнів подальшу співпрацю з нашою державою. Водночас у команді Віктора Ющенка сподіваються на отримання електоральних балів за рахунок “удару по уряду”, що й стало головним чинником для підписання закону.

Підписаний Президентом Ющенком Закон “Про підвищення соціальних стандартів” - рівнозначний нокдауну для підприємств, адже він суттєво збільшує навантаження на фонд оплати праці в умовах кризи. Про це пише газета “Дело”. Головний висновок із закону, який роблять на підприємствах, полягає в тому, що набуття ним чинності призведе до масових звільнень робітників.

“Ми будемо змушені викидати людей на вулицю, піднімати продуктивність праці ми не можемо, адже немає замовлень, і ціни на продукцію не зростають”, - попереджає генеральний директор ММК ім.Ілліча Володимир Бойко.

На “Запоріжсталі” скорочення робітників визначили у 20 відсотків, а на Запорізькому титано-магнієвому комбінаті збираються звільнити 38 відсотків робітників.

Свою схвильованість через очікувані наслідки від ухваленого закону висловили і в МВФ. В організації уже підтвердили, що рішення глави держави ускладнить отримання чергового траншу кредиту МВФ у розмірі 3,8 мільярда доларів. І, що не дивно, агентство S&P знизило прогноз суверенного рейтингу України.

Видання “Экономические известия”, аналізуючи закон про підвищення соцстандартів, нагадує слова глави МВФ Домініка Стросс-Кана, який відзначив, що виконання підписаного закону ставить під сумнів стабільність української економіки. Як відомо, одна з головних умов виділення останнього цього року - четвертого - траншу кредиту stand by в розмірі 3,8 мільярда доларів, одержання якого очікується урядом до середини листопада, - відмова Києва від підвищення соціальних стандартів. Цю вимогу було оприлюднено в підсумковому документі за результатами візиту місії МВФ у нашу країну в середині жовтня. Зокрема, експерти місії просили Президента скористатися правом вето стосовно цього закону.

Питання поставлено руба

Вітчизняні економісти попереджають, що такі популістські закони ставлять під загрозу співпрацю не лише з МВФ, але й іншими фінансовими організаціями.

“Без співробітництва з МВФ країні буде досить складно. Такого роду кошти ми не зможемо ніде позичити. Окрім того, якщо співпраця з МВФ буде поставлена під сумнів, - виникає питання про співробітництво з такими партнерами України, як Європейський банк реконструкції і розвитку та Всесвітній банк, рівень роботи з якими тісно пов’язаний з нашими відносинами з МВФ”, - заявив у коментарі “ЭИ” директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

Експерт дійшов висновку, що Президент, підписуючи закон, керувався логікою політичної боротьби. Цікаво те, що інше видання “Комерсант-Україна” цитує слова свого співрозмовника із Секретаріату Президента: “Економіки тут немає, адже економісти виступали проти. Тут тільки вибори”. А проти збільшення витрат бюджету були навіть у СП.

“Я рекомендував Президенту ветувати закон”, - заявив газеті перший заступник глави СП Олександр Шлапак.

Як бачимо, економісти, представники міжнародних організацій і навіть соратники голови держави з економічного блоку його команди критикують Закон “Про підвищення соціальних стандартів”. Чому ж тоді він був прийнятим? Ключем, який відкриває відповідь на це запитання, є заяви політтехнолога Президента, директора Національного інституту стратегічних досліджень Юрія Рубана. Як пише “Комерсант-Україна”, кілька днів тому під час наради з майбутніми довіреними особами кандидата в президенти Віктора Ющенка Рубан підкреслив те, що головне завдання штабу - підвищити рейтинг пана Ющенка за рахунок електорату Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко і вийти в другий тур.

“Для Прем’єр-міністра сьогодні смертельне питання - підписання або непідписання закону про соціальні виплати. Такий вчинок Президента здатний докорінно змінити електоральну картину”, - сказав політтехнолог.

Ось такі великі жертви приносить уся Україна на вівтар гіпотетичного росту рейтингу свого Президента.

Два Віктора - один “успіх”

До того ж своїм рішенням Ющенко серйозно підіграв Віктору Януковичу, адже саме Партія регіонів активно домагалася ухвалення закону про підвищення соцстандартів. Це дає підстави журналістам стверджувати про домовленість між Президентом та лідером опозиції. Зокрема інтернет-видання “Обозреватель” пише наступне: “Вони остаточно домовились і почали спільну кампанію: два Віктори - Ющенко та Янукович - синхронно обмінялися кроками на підтримку один одного. 28 жовтня Президент Ющенко підписав Закон “Про підвищення соціальних стандартів”, який сьогодні є головним виборчим піар-проектом Партії регіонів. А Янукович того ж дня пообіцяв країні ще одні вибори - парламентські, які чинний глава держави розглядає як санаторну путівку в пансіон для ветеранів української політики”.

Як зазначає видання, переможець Майдану відтепер став технічним кандидатом переможеного. “Обозреватель” у цьому контексті нагадує “блискучу обмовку Бедроса Кіркорова в 2004-му році: “Ми всі знаємо, що голосувати треба за Віктора Андрійовича Януковича… чи даруйте, звісно, за Віктора Федоровича Ющенка”.

У 2009-му Віктор Федорович Ющенко став реальністю…

11.11.2009Ярослав ОХРІМЕНКО (інформогляд)



Рівне-Ракурс №10 від 11.11.2009p. 
На головну сторінку