Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №426 від 10.12.2009p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Охорона праці

Справжні  технічні  “айболіти”

Справжні технічні “айболіти”

Неруйнівний контроль – важливий чинник промислової безпеки

Ми живемо в цікавий для дослідників новітньої історії час - період нівелювання політиками пам’яті про труднощі зростання соціалістичної економіки та посилення уваги фахівців до зростання труднощів вітчизняної ринкової економіки. В Україні, попри кризу, продовжується тенденція відновлення виробництва, але з використанням застарілого, спрацьованого обладнання, яке не відповідає вимогам безпеки праці. Тому вирішення питань безаварійної експлуатації устаткування шляхом його експертизи методами неруйнівного контролю та технічної діагностики з оцінкою залишкового ресурсу стало одним із головних завдань ДП “Рівненський експертно-технічний центр”. Про те, як контролюється безпека роботи енергетичного господарства області, розповідає начальник відділу дефектоскопії лабораторії технічної діагностики та неруйнівного контролю В’ячеслав НІТОВСЬКИЙ (на фото).

- Наш відділ, в якому працюють справжні технічні “айболіти”, озброєні сучасними лабораторними приладами, - зазначив В’ячеслав Миколайович, - займається проведенням неруйнівного контролю енергетичного обладнання: котлів, посудин, трубопроводів пари та гарячої води. Неруйнівний контроль - це випробування об’єкта з використанням фізичних методів контролю, які не порушують його властивостей та придатності до використання за призначенням. Основні методи неруйнівного контролю: радіаційний, ультразвуковий, магнітний, візуально-оптичний, капілярний та інші.

Оскільки переважна частина промислових підприємств Рівненщини використовує енергетичне обладнання, введене в експлуатацію до 1990 року, то його гарантійний термін, звісно, вже вичерпався. Різкий спад виробництва, ріст цін на енергоносії призвели чимало господарюючих суб’єктів до важкого фінансового стану і відсутності обігових коштів на технічне оновлення. А тому дуже велике значення має обстеження існуючого енергетичного обладнання з метою визначення його фізичного стану, наявності дефектів і прийняття рішення щодо можливості його подальшої експлуатації. Відповідно до чинного законодавства та залежно від технічного стану експертно-технічний центр дає дозвіл на продовження протягом певного часу - від одного до кількох років - експлуатації машин та устаткування або забороняє їх подальше використання. Останнє доводиться робити все частіше: адже деяке технологічне обладнання вже відпрацювало свій ресурс на 80-90 відсотків.

При проведенні контролю енергетичних об’єктів, що тривалий час перебувають в експлуатації, важливо виявити тріщини в основному металі та зонах термічного впливу зварного шва, у самому зварному шві та наплавленому металі, а також інші дефекти - непровар, пори, свищі, не заварені кратери, підрізи, напливи, невідповідність форм і розмірів зварного шва вимогам ГОСТу.

Одним із поширених та шкідливих дефектів є корозійний знос металу енергетичного обладнання понад встановлений допуск. Як правило, причина такої неприємної несподіванки - виведення з експлуатації обладнання на значний термін без його консервації згідно з вимогами нормативної документації, що в подальшому не дозволяє експлуатувати об’єкт за паспортними параметрами. У таких випадках робиться розрахунок на занижені параметри, або ж об’єкт списується через корозійний знос.

Сьогодні особливо радує те, що у виробничій та соціальній сфері застаріле енергетичне устаткування замінюється новими енергозберігаючими котлами, які у кілька разів менше споживають газу. Тому, крім діагностики, ми здійснюємо технічне опосвідчення діючого обладнання під час його експлуатації.

Зокрема, на Рівненщину потрапляє чимало імпортних котлів - газових і твердопаливних - із паспортами без перекладу на державну мову. Їхні власники повинні своїм коштом виробити документацію на українській мові або, принаймні, на російській. У цьому ми надаємо допомогу нашим клієнтам: складаємо паспорти, шо відповідають вимогам НПАОП, розробляємо інструкції з безпечної експлуатації, проводимо діагностику обладнання з видачею експертного висновку на відповідність вимогам Закону України “Про охорону праці”. Звичайно, роботи, які виконує ДП “Рівненський експертно-технічний центр”, здебільшого мають соціальний ефект - запобігання аваріям та зниження рівня виробничого травматизму. Але є й економічний ефект. Так, на підставі технічного діагностування (експертного обстеження) стану устаткування, машин і механізмів підвищеної небезпеки продовжено термін служби великої кількості об’єктів підвищеної небезпеки, що відпрацювали встановлений термін експлуатації. А це - заощаджені кошти наших клієнтів.

Отже, можна впевнено констатувати, що підприємства, які співпрацюють із ДП “Рівненський експертно-технічний центр”, отримали можливість не тільки тримати під контролем виробничий процес, уникаючи аварій та нещасних випадків, але й оптимізувати виробництво, покращити економічні показники та підвищити якість і конкурентоспроможність своєї продукції та послуг на ринку.

ДП “Рівненський експертно-технічний центр”

33028, м. Рівне, вул. Лермонтова, 7;

тел./факс: (0362) 26-58-90, тел. (0362) 26-25-37

Дозвіл Держтехнагляду України № 319.07.330-74.300.0. Свідоцтво Держспоживстандарту України № РТ-0015/2007 р.

Ліцензія Мінекології України № 000133 на діяльність і використання джерел іонізуючого випромінювання

10.12.2009Олесь ДУБОВИК



Рівне-Ракурс №10 від 10.12.2009p. 
На головну сторінку