Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №226 від 09.02.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультпункт

Довічне утримання

“Хочу подарувати сестрі, яка мене доглядає, квартиру, але чула, що краще оформити договір довічного утримання. Що порадите?

Н.К., м.Рівне”

Вам спочатку потрібно вирішити, що ви хочете зробити: подарувати квартиру і нічого не мати чи все-таки оформити квартиру на сестру за умови утримання та догляду. Якщо подаруєте, то втратите право власності на квартиру, тож краще оформити договір довічного утримання (догляду), який, відповідно до ст. 745 Цивільного кодексу України, що набув чинності з 01.01.2004 року, укладається письмово та нотаріально посвідчується.

Договір довічного утримання (догляду) може укладати фізична особа (відчужувач) незалежно від її віку та стану здоров’я з повнолітньою дієздатною фізичною або юридичною особою (набувачем).

Якщо набувачами є кілька фізичних осіб, вони стають співвласниками майна, переданого за договором довічного утримання (догляду), на праві спільної сумісної власності, і їх обов’язок перед відчужувачем є солідарним.

Договір довічного утримання (догляду) відчужувач може укласти на користь третьої особи.

Майно, що належить співвласникам на праві спільної сумісної власності, зокрема майно, що належить подружжю, може бути відчужене ними на підставі договору довічного утримання (догляду).

У разі смерті одного зі співвласників майна, що було відчужене ними на підставі договору довічного утримання (догляду), обсяг зобов’язань набувача відповідно зменшується.

Якщо відчужувачем є один із співвласників майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, договір довічного утримання (догляду) можна укладати після визначення частки цього співвласника у спільному майні або визначення між співвласниками порядку користування цим майном.

Набувач стає власником майна, переданого йому за договором довічного утримання (догляду), відповідно до ст. 334 Кодексу з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом, а якщо підлягає державній реєстрації, то з моменту такої реєстрації.

У договорі довічного утримання (догляду) можуть бути визначені всі види матеріального забезпечення, догляду (опікування), якими набувач має забезпечувати відчужувача.

Якщо обов’язки набувача не були визначені або в разі виникнення потреби забезпечити відчужувача іншими видами матеріального забезпечення та догляду, спір має вирішуватися відповідно до засад справедливості та розумності.

Набувач зобов’язаний у разі смерті відчужувача поховати його, навіть якщо це не передбачено договором довічного утримання (догляду).

Якщо частина майна відчужувача перейшла до його спадкоємців, витрати на його поховання мають бути справедливо розподілені між ними та набувачем.

Набувач може бути зобов’язаний забезпечити відчужувача або третю особу житлом у будинку (квартирі), переданому йому за договором. У такому разі в договорі визначається частина помешкання, в якій відчужувач має право проживати.

Набувач не має права до смерті відчужувача продавати, дарувати, міняти майно, передане за договором довічного утримання (догляду), укладати щодо нього договір застави, передавати у власність іншій особі на підставі іншого договору.

На майно, передане набувачу за договором, не може бути звернене стягнення за життя відчужувача.

Втрата (знищення), пошкодження майна, переданого набувачеві, не є підставою для припинення чи зменшення обсягу його обов’язків перед відчужувачем.

Договір довічного утримання (догляду) розривається за рішенням суду на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків (незалежно від його вини); на вимогу набувача. Договір припиняється зі смертю відчужувача.

При розірванні договору у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням набувачем обов’язків відчужувач набуває право власності на майно і має право вимагати його повернення. Витрати, зроблені набувачем на утримання та (або) догляд відчужувача, не підлягають поверненню.

Поки відчужувач живий, набувач не має права продавати, дарувати, міняти, передавати в заставу або у власність іншим особам передане за договором майно. Тож краще не дарувати квартиру, а оформити договір довічного утримання.

09.02.2006«Порадниця»



Рівне-Ракурс №10 від 09.02.2006p. 
На головну сторінку