Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №227 від 16.02.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#У майстерні скульптора

Білим, чистим, сяючим

Білим, чистим, сяючим

невдовзі постане в мармурі образ Марії Несвицької

Майже кожне місто України має чи то місцину, чи оригінальну будову, чи ще щось таке неповторне, що служить йому своєрідним символом. Рівне, котре досі, зазвичай, подавалося хіба що як край партизанської слави, або, завдяки пристрасті міського голови Віктора Чайки, містом троянд, у силу певних обставин, на жаль, не могло похвалитися бодай якоюсь самобутністю. Проте з'явилися підстави сподіватися, що невдовзі ситуація докорінно зміниться, - Рівне матиме пам'ятник Марії Несвицькій, котрий стане його візитівкою.

Щойно на місці дореволюційних халуп у центрі міста виросли красені-будинки, як з газетних шпальт зникли скептичні заголовки на зразок «А що там, за зеленим парканом?». Щоправда, напередодні минулорічного Дня Незалежності засоби масової інформації проявляли посилений інтерес, чи встигнуть до державного свята ввести в експлуатацію реконструйовану ділянку дороги від Театральної площі до Залу органної та камерної музики? А коли її ввели, не стало жодних сумнівів, що дане Віктором Чайкою слово - до цьогорічного Дня Незалежності відкрити пам'ятник засновниці міста Марії Несвицькій - буде дотримано.

Тим часом процес виготовлення скульптури відбувається під безпосереднім контролем міського голови. А в якому він, власне, сьогодні стані? Слушну нагоду дізнатися про це отримали представники рівненських мас-медіа, котрі минулого тижня разом з Віктором Чайкою та головним архітектором Рівного Миколою Пасічником побували у виробничих цехах ТзОВ «Верстатник». Саме тут, в одній з майстерень підприємства, київський митець Володимир Шолудько відтворює в скульптурі образ Марії Несвицької, котра здобула для нашого міста Магдебурзьке право.

Оглядаючи результат роботи Володимира Шолудька, міський голова не приховував задоволення.

- Як бачите, робота в розпалі, - мовив Віктор Анатолійович, - тому сподіваюся, що рівняни невдовзі матимуть нагоду милуватися образом Марії Несвицької, котра ще п'ять століть тому збагнула, що містом разом з місцевою владою повинна управляти громада. Встановлення цього пам'ятника стане своєрідним містком між 15-им століттям, коли зароджувалися демократичні традиції в управлінні, й сьогоденням, коли демократія розвивається. Цим хочемо ствердити, що Рівне було, є і буде демократичним містом.

Відвідавши майстерню скульптора, журналісти одними з перших побачили гіпсовий прототип майбутнього пам'ятника Марії Несвицькій, фігура якої сидить у кріслі, тримаючи в руках рукописний згорток, що символізує Магдебурзьку грамоту. За словами Володимира Шолудька, створюючи образ засновниці Рівного, він опрацював чимало історичних джерел, аби вочевидь уявити звичаї та побут епохи, в якій жила Марія Несвицька. Зважаючи на те, що, як твердить автор пам'ятника, до нас не дійшло жодне зображення Марії Несвицької, натомість, зберігся графічний портрет княгині Радивилівської, тож вона стала прототипом обличчя патронеси Рівного.

До речі, як розповів Микола Пасічник, пам'ятник Марії Несвицькій виготовлять з білого мармуру, глибу якого вже привезли з Челябінська. За задумом авторів, наша славетна землячка постане перед рівнянами чистою, сяючою, як Княгиня Ольга в столиці. Оскільки вартість мармуру становить чималу суму - 36 тисяч гривень, - придбати його допомогли спонсори.

Невдовзі після завершення роботи Володимира Шолудька та затвердження ескізу художньою радою, образ Марії Несвицької постане у мармуровій скульптурі.

16.02.2006Василь БУСЬКО



Рівне-Ракурс №10 від 16.02.2006p. 
На головну сторінку