Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №440 від 18.03.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Нешкідливі поради

Лікнеп на городі

Весна неминуче прийде, а з нею - сезон сільськогосподарських та дачно-польових робіт. Та навіть і зараз, коли ще лежить сніг, добрі господарі уже обрізають гілки на фруктових деревах. Тим часом будь-яка робота супроводжується хай і невеликими, але травматичними моментами. Як запобігти усіляким синцям, подряпинам, забоям, дає поради Віктор МЕЖОВ - лікар-методист обласного центру здоров’я:

- Банальна подряпина або поріз можуть стати причиною великих неприємностей, якщо їх вчасно та правильно не обробити. Насамперед промийте рану під струменем теплої води (краще кип’яченої). Не мийте рану з милом. Цим ви завдасте додаткового болю (луг роз’їсть краї рани), а жодної користі це не принесе. Потім промийте садно 3-відсотковим розчином перекису водню, поливаючи з пухирця на рану тонкою цівкою. Якщо перекису немає, то скористайтеся слабким розчином марганцю.

Якщо хтось поранився, копаючи землю, вколовся цвяхом або чимось гострим, потрібно зробити щеплення від правця.

Розтягування зв’язок

Зони ризику: гомілковостопний суглоб, рідше колінний, ліктьовий і плечовий суглоби. Від розтягування суглоб набрякає, під час його обмацування відчувається біль, проте потерпілий може ворушити пальцями і самостійно пересуватися. Але достеменно встановити, чи немає перелому або тріщини, може тільки лікар. Та перш ніж відвести потерпілого до лікаря, потрібно зменшити біль, зафіксувавши ногу або руку щільною пов’язкою з еластичного бинта або смужки будь-якої тканини.

Вивих

Найчастіше трапляються вивихи ліктьового суглоба та колінної чашечки. Ознаки вивиху: під час падіння потерпілий відчуває різке клацання і потім - гострий пронизливий біль. Не намагайтеся вправити вивих самотужки. Це тільки ускладнюватиме ситуацію, може спричинити пошкодження сполучних та м’язових тканин і довести до больового шоку. При вивиху ліктьового суглоба треба залишити руку в спокої, зафіксувавши будь-яким підручним матеріалом: рушником, сорочкою. Але не намагайтеся накласти шину, бо ще більше травмуєте руку. Вивих колінної чашечки супроводжується гострим болем. Отже, дайте знеболююче з парацетамолом або ібупрофеном. Не смикайте і не крутіть ногу. Прикладіть до неї холод, а потім накладіть тугу пов’язку і везіть до найближчого травмпункту.

Забій

Перше, що необхідно зробити, - прикласти холод. При ударі ноги або руки потерпілу кінцівку слід підняти і забезпечити спокій. Руку найпростіше зафіксувати на косинці, під ногу підкласти подушечку або валик зі згорнутого одягу. Можна дати знеболююче на основі парацетамолу. Щоб неминучий синець не був величезний та болючий, мастіть забите місце свинцевою примочкою, а для поліпшення поверхневого кровообігу - розсмоктувальними гелями. З народних засобів дуже допомагає мазь з розтертих у рівних пропорціях яєчного жовтка та меду.

18.03.2010Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 18.03.2010p. 
На головну сторінку