Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №442 від 01.04.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Невловима дистонія - проблема всього організму

Невловима дистонія - проблема всього організму

Кожна третя-четверта людина в тій чи іншій мірі страждає від нейроциркуляторної дистонії (НЦД). А кожна друга, якщо не всі, в окремі періоди життя має ті або інші тимчасові прояви дистонії. На жаль, до більшості людей цей діагноз чіпляється міцно, на роки та десятиліття. Часто медицина тут практично безсила. І не лише тому, що намагається боротися з численними симптомами дистонії, але найперше з вини самих хворих, які ніяк не можуть змінити свій спосіб життя на краще. Понад те, НЦД досить розповсюдилася серед молоді: трапляється у 60 відсотків людей 16-25-річного віку. Доволі часто дистонія дошкуляє молодим жінкам і жінкам у період клімаксу.

-Нейроциркуляторна дистонія - поліетіологічне функціональне захворювання серцево-судинної системи, основою якого є порушення нейроендокринної регуляції з множинними клінічними симптомами, які виникають або прогресують на тлі стресових ситуацій, фізичних навантажень, метеорологічних та інших факторів, характеризуються хвилеподібним доброякісним перебігом, не ускладнюється кардіомегалією (збільшенням розмірів серця) та серцевою недостатністю - пояснює лікар-терапевт вищої категорії Рівненської міської поліклініки №2 Людмила СМОЛЯК. - Термін “нейроциркуляторна дистонія” уперше запропонував 1948 року М. Савицький, який залежно від артеріального тиску поділяв НЦД на три типи: гіпертонічну, гіпотонічну та кардіальну. Фактори, які викликають недугу, умовно можна поділити на спричинювальні та сприятливі. До спричинювальних факторів належать: гострі та хронічні стресові ситуації на роботі та в побуті. Фізичні та метеорологічні фактори, а це: втома, хронічне опромінення малими дозами радіонуклідів.

- Я б до цього додала незрозумілий перехід на літній час, що вкорочує людям віку. Днями озвучувалося, що навіть благополучні європейці пристосовуються до переведення годинників за два-три тижні, відтак знижується і ефективність на робочому місці, і зростає число скарг на самопочуття. Про економію тут не йдеться. А про ефективність праці в українських реаліях годі й казати.

- Також НЦД сприяє хронічній інтоксикації: куріння, зловживання алкоголем тощо. Наявність в організмі вогнищ хронічної інфекції: хронічні гайморити, тонзиліти, холецистити. Дисгормональні зміни в організмі (період статевого дозрівання, клімакс). Перенесення травми головного мозку. Сприятливими є генетичний фактор, себто наявність в одного чи обох батьків нейроциркуляторної дистонії або ж гіпертонічної хвороби.

- Дистонія, як і безліч хвороб, загострюється навесні також. Якими скаргами вона супроводжується?

- НЦД характеризується поліморфними скаргами, які тривають один і більше місяців. Ведучою ж ознакою є кардіалгії, які спостерігаються у 90 відсотків випадків. Відтак біль в ділянці серця за характером, тривалістю, особливістю перебігу можна поділити на кілька груп. (Докладний опис трьох груп - у наступних випусках “Ракурсу Здо-

ров’я”). При НЦД характерні дихаль-

ні порушення у вигляді нестачі повітря. Хворі не можуть перебувати у душному приміщенні, боячись задихнутися, тому намагаються відчиняти вікна, виходять з приміщення. Часто відзначається відчуття пульсації судин шиї, голови, яке посилюється при хвилюванні. Іноді такі відчуття не дають хворому заснути. Можуть з’явитися порушення ритму у вигляді екстрасистол (вид аритмії серця), які лякають хворого, позаяк він їх відчуває як завмирання або перевертання серця. Також відзначається лабільність (рухливість) артеріального тиску, схильність до гіпертензії, особливо під час хвилювання. При фізичному навантаженні систолічний артеріальний тиск підвищується, а діастолічний - знижується.

- Кажуть, що найчастіше дистонію мають ті, хто живуть у висотних панельних будинках. А холодні руки й ноги? Саме це в народі вважають вегето-судинною дистонією.

- Це додаткові ознаки НЦД. Вегето-судинні розлади - це холодні та вологі кінцівки, відчуття стиснення в горлі, за грудиною, розлади шлунку та кишківника, частий діурез при хвилюванні. Також присутні психоемоційні розлади: підвищена дратівливість, відчуття стра-ху, порушення сну, акцентуація на негативних відчуттях та їх перебільшення тощо. Лікування хворих проводиться комплексно з обов’язковим мінімумом лабораторних досліджень та інструментальних і рентгенологічних обстежень. (Про принципи лікування людей із НЦД - також у наступних випусках.)

01.04.2010Ольга ЯРОШРівне-Ракурс №10 від 01.04.2010p. 
На головну сторінку