Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №446 від 29.04.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Минуле майбутнього

“Панікувати не слід!”

“Панікувати не слід!”

Як відомо, внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС чимала частина Рівненщини опинилася в зоні радіаційного забруднення. Так, радіацією було уражено 56 відсотків загальної території області, зокрема, населені пункти у Березнівському, Володимирецькому, Дубровицькому, Зарічненському, Рокитнівському та Сарненському районах. Сьогодні, 24 роки потому, спостерігається підвищений радіаційний фон через забруднення цезієм-137 і стронцієм-90, період напіврозпаду яких складає, відповідно, 30 і 29 років, і нормалізується фон лише після 10 циклів напіврозпаду, тобто приблизно через 300 років.

Та населення області, якому, власне, подітися було нікуди, звикло до життя на екологічно небезпечній території. І хоча показники забрудненості за останні роки значно знизилися, вони все ще перевищують норми природного радіаційного фону. Зокрема, вміст цезію дуже високий в грибах чи картоплі. І те, що людям пощастило жити південніше зони радіаційного забруднення, не обов’язково захищає їх від можливості потрапляння на кухню уражених радіацією продуктів. Якщо ви купуєте на “стихійних” ринках рибу, молоко, курячі яйця, ягоди, гриби чи фрукти, які можуть рости у північних районах, то доречно, як мовиться офіційно, вжити профілактичних заходів щодо виведення радіонуклідів. До слова, всі небезпечні речовини містяться переважно у верхніх шарах продуктів.

Не варто думати, що сьогодні половина області живе в радіації, а іншій нічого не загрожує. Як зазначив головний лікар Рівненського державного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення Володимир БАЮН, ситуація не надто різниться у потерпілих і не потерпілих районах. Для останніх вона навіть є більш негативною: можливо, це пов’язано з поширеним на Поліссі самолікуванням, а, можливо, з адаптацією організму до несприятливих умов. “Загальна захворюваність по області - 791,1 на 1000 жителів, для порівняння, по Дубровицькому району (один з найбільш забруднених) - 742 на 1000 жителів”.

Та не варто панікувати. З кожним роком радіаційне забруднення зменшується, а, відповідно, і люди менше хворіють. “Якщо візьмемо по тому ж Дубровицькому району, - каже Володимир Баюн, - у 2008-му було діагностовано 18 новоутворів, а в 2009-му - 14. Порівняємо захворювання нервової системи: 15 випадків у позаминулому році і 12 - у минулому”.

Фінансування ж галузі здійснюється у передбачених рамках, та, як і раніше, постає гостра потреба у забезпеченні необхідним обладнанням, лікувальною і діагностувальною апаратурою на місцях. Щоправда, у Рівному ситуація набагато краща як з обладнанням, так і з наявністю професійних лікарів, та все ж для багатьох необхідність їхати до обласного центру пов’язана з незручностями.

29.04.2010Володимир СТРУСРівне-Ракурс №10 від 29.04.2010p. 
На головну сторінку