Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №448 від 13.05.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Фінанси

Депозитна довіра зростає, а от з кредитами – туго

Ситуація на грошово-кредитному ринку в Україні та Рівненській області пожвавилася. Ще рік тому люди масово знімали з банків свої вклади, а вже сьогодні обсяг депозитних вкладів, головним чином від фізичних осіб, починає знову зростати.

Cтаном на 1 травня загальна сума коштів, розміщених на депозитах в установах банків Рівненщини склала 3 мільярди 166 мільйонів гривень, - розповідає начальник відділу економічної роботи та грошово-кредитних відносин НБУ в Рівненській області Тетяна ГІНДІНА. - Починаючи з березня, спостерігається тенденція до збільшення коштів населення у банківській системі. Збільшення коштів юридичних осіб сприяло зниженню ставок за кредитами. Водночас зазначене не призвело до активізації кредитування - внаслідок неплатоспроможних позичальників, значну кількість вільних ресурсів банки спрямували у фінансові інструменти, зокрема, у державні цінні папери.

Зростанню рівня депозитних вкладів ми в основному завдячуємо фізичним особам. Так, станом на 1 квітня вклади від населення сягнули 2479 мільйонів гривень, від суб’єктів господарювання - 592 мільйони. У березні вперше в поточному році зафіксовано приплив коштів юридичних осіб до банків, обсяг яких у цьому місяці збільшився на 8,3 відсотка. Нині є популярні короткострокові вклади, тобто, на один або три місяці. А приріст депозитів спостерігається у національній валюті.

“Горе”-банки

Наразі актуальним залишається питання про стан діяльності банків, зокрема, проблемних банків, банків із тимчасовою адміністрацією та банків, які перебувають у стадії ліквідації. “Насправді ліквідація банку - це складний процес, - говорить пані Гіндіна. - Перш за все, потрібно рятувати банк. Тому на півроку вводиться тимчасова адміністрація, припиняються усі банківські операції. Розпочинається робота із мобілізації нових коштів, зокрема, пошук інвестора. Яскравим прикладом залучення інвестицій до банку є “Промінвестбанк”. Там зупинили масове зняття коштів та паніку. Комісія спрямувала свою роботу в правильному напрямку і припинила свою роботу раніше визначеного терміну, врятувавши банк, який тепер працює стабільно. Наразі триває рекапіталізація Банку “Надра”, де тимчасова адміністрація продовжена до 11 лютого 2011 року та “Родовідбанку”.

Ліквідовані або перебувають у стані ліквідації такі банки, як: “Європейський”, “Арма”, “Дністер”, “Трансбанк”, “БІГ Енергія”.

Економічна криза вдарила серйозно по банківських установах, тому заяв на відкриття нових банків до НБУ не надходило.

Кредитам – ні?!

Ледь животіє і кредитування. Точніше, воно майже відсутнє. Збільшилася лише кількість кредитів для юридичних осіб та торгівлі. Про довгострокове кредитування, наприклад, на нерухомість, мова взагалі не йде. Населення приносить гроші до банку на короткострокові депозити, тому банк видає кошти в кре-дит дуже обережно, прискіпливо, на малий строк і у гривнях. Простіше кажучи, отримати кредит зараз дуже важко, порівняно з 2007 роком.

Євровалютний прогноз

За останні дні спостерігається стрімке падіння курсу євровалюти. Купівля-продаж готівкового євро впала на 18-9 копійок відповідно, долар - фактично, без змін. Працівники банку наразі не беруться за прогнози. Але однією з причин цього є нестабільна економічна ситуація в Європі, зокрема, в Греції, і її великий зовнішній борг. Натомість, коли євро по відношенню до долара впав, то виросла японська йєна.

13.05.2010Аліна БУДАФЕНКО



Рівне-Ракурс №10 від 13.05.2010p. 
На головну сторінку