Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №449 від 21.05.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Круглий cтіл

Про наболіле - у травні

Про наболіле - у травні

Репродукція, аборти, щасливі й нещасні діти, безвідповідальні батьки, тверезі й нетверезі українці, аварійні школи та, звісно, всюдисуща загроза СНІДу - про це та інше, не менш наболіле в нашому житті, мовилося на засіданні круглого столу з нагоди численних суспільних дат, на які багатий травень: День матері та Міжнародний день родини, тиждень планування сім’ї і Всесвітній день пам’яті людей, померлих від СНІДу, та й Міжнародний день захисту дітей, яким починається перший літній місяць. Ініціатори заходу - управління охорони здоров’я Рівненщини в особі заступника начальника управління з питань материнства і дитинства Марії Думановської та фахівців обласного центру здоров’я.

Тривожний дзвінок

Виявилося, що в нашому досі передовому за кількістю народження дітей (після Закарпаття та Франківщини) краї розпочався зворотний процес - у I кварталі 2010 року на 93 дитини народилося менше, аніж у 2009-му. Тривалий час Рівненщина була однією з небагатьох областей, де народжуваність перевищувала смертність. На жаль, не зменшується число випадків материнської смертності. На думку головного обласного акушер-гінеколога Вікторії ЄНІКЕЄВОЇ, тут на першому місці - втрати через екстрагенітальні захворювання вагітних, які порушують нормальний перебіг розвитку плода, як-от: ревматичні та вроджені вади серця; гіпертонічна хвороба, пієлонефрит, аномалії розвитку сечових шляхів; анемія; геморагічні діатези; хронічні захворювання печінки та шлунково-кишкового тракту; цукровий діабет, захворювання наднирників; хронічна пневмонія, хронічні захворювання органів дихання, туберкульоз тощо.

Породіллям, окрім кепського власного здоров’я, загрозливими для життя є пологові відділення, точніше, акушерські пункти, у селах Олександрія та Дядьковичі. Отже, незабаром їх таки приєднають до пологопомічних закладів обласного центру, незважаючи на протести тамтешніх медпрацівників.

Неплідні чоловіки

У нашій області кожна третя-четверта пара мають проблеми з вагітністю. Щороку 1500-1800 неплідних пар стають на облік. Начальник обласного центру планування сім’ї та репродукції людини Рівненського обласного лікувально-діагностичного центру ім. В. Поліщука Роман ШУСТИК зазначив, що якщо раніше 15-20 відсотків чоловіків не могли зачати дитину, то нині їхня кількість сягнула 40 відсотків. Утім, цього року в області офіційно не зареєстровано абортів серед чотирнадцятирічних, а також традиційно для нашого регіону знижується рівень переривання вагітності взагалі. Рівень абортів становить 15,0 на 1000 жінок репродуктивного віку.

Заступник начальника обласного управління Марія ДУМАНОВСЬКА додала, що вже наступного року в Рівному мають створити центр зі штучного запліднення. А тим часом щороку майже вісімсот подружніх рівненських пар їздять на штучне запліднення в інші області, переважно до Івано-Франківська. Відповідно до всеукраїнської програми, в таких центрах штучне запліднення проводять безкоштовно. Щоправда, безплатними є перші спроби. Коштує для держави це 10 тисяч гривень, а для успішного зачаття часто потрібно кілька сеансів. До слова, шлюб вважається безплідним, якщо вагітність у жінки не настає упродовж року. Але це за умови регулярного статевого життя і без застосування будь-яких протизаплідних засобів.

Поминальна неділя з червоною стрічкою

У кожну третю неділю травня світова громадськість відзначає Всесвітній день пам’яті людей, померлих від СНІДу. Цей день започаткувала у 1983 році невелика група американців у Сан-Франциско на знак пошани до померлих, розповіла головний лікар Рівненського обласного центру подолання СНІДу Олена ГАНДЗЮК. На жаль, за період 2006-2009 років у Рівненській області спостерігається погіршення епідемічної ситуації щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу. На диспансерному обліку перебуває 906 осіб, із них з діагнозом СНІД - 74. Збільшується кількість випадків серед жінок репродуктивного віку (22-47 років), тому й зростає число дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. Незважаючи на значні зусилля, затрачені на профілактику передачі вірусу від матері до дитини, загальна тенденція невтішна. На сьогодні на диспансерному обліку в СНІД центрі перебуває 8 дітей з підтвердженим ВІЛ-статусом, з них у п’ятьох встановлено діагноз СНІД. 43 особи померли від СНІДу. І, попри високий рівень поінформованості населення про шляхи передачі ВІЛ/СНІДу, рівень толерантності до людей, що живуть з ВІЛ, залишається ще доволі низьким.

21.05.2010Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 21.05.2010p. 
На головну сторінку