![]() |
№937 від 31.10.2019p. |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Миші та зайці можуть нанести величезний збиток саду, якщо не прийняти заходів для їхньої нейтралізації.
Які дерева захищати
Добре ще, що далеко не всі дерева мишкам по зубах. Якщо сад старший 12 років – можна взагалі не переживати. Миші не будуть підгризати стовбури. Дерева для них інтересу вже не представляють – занадто товстий шар відмерлої, загрубілої кори, гризуни відправляться за більш ніжною їжею.
Взагалі кору вони не сильно й люблять, прибігаючи до підніжного корму, тільки коли інший закінчується. У першу чергу миші ушкоджують яблуні та груші, набагато рідше чіпають абрикоси, сливи, вишні, тому що у кісточкових кора гірчить і приваблює гризунів тільки у голодний рік.
Мишачі репеленти
Помічено, що запах креоліну відлякує мишей і зайців, тому його найчастіше додають по 50 г на 10 л вапняного розчину, яким білять стовбури дерев. Або – просочують деревну тирсу більш концентрованим розчином креоліну і розсипають у лунках плодових дерев. 50 г креоліну замінить чайна ложка розчину карболової кислоти.
Відвадити гризунів можна, якщо біля дерев розкласти пучки сухої м’яти, бузини або чорнокореня.
Вдаються і до більш цікавих способів захисту. Наприклад, додають у побілку трохи крові свійських тварин. Подібну фарбу гризуни ніколи не прогризуть. Не менш ефективною є обмазка кори овечим послідом, для чого його розводять у воді.
Недолік всіх цих репелентів у тому, що при високій чисельності вони не спрацюють. Якщо почалася справжня навала гризунів, зупинити їх не вдасться жодним з репелентів.
Обгортання
Кардинальний спосіб захисту – обгорнути стовбури руберойдом. Ось тільки під ним найчастіше починається парильня. Кора підпріває, та й навесні огородження необхідно прибирати. Тому часто застосовують традиційно ялинові або ялівцеві гілки. А більш простий спосіб – установка металевої сітки з дрібними отворами.
Якщо врахувати при установці сітки стовщення стовбура при зростанні та вкопати її на 5-10 см глибше поверхні ґрунту – такого захисту деревам вистачить до самого похилого віку. І знімати його щовесни не обов’язково.
31.10.2019 |
Рівне-Ракурс №937 від 31.10.2019p. На головну сторінку |