Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1006 від 11.03.2021p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс подій

Карантинний рік…

Карантинний рік…

Рівно рік тому в Україні був запроваджений карантин. Здається, це було так недавно і так давно. Рік вся країна живе в умовах обмежень. Для життя держави один рік є недостатнім строком, щоб детально проаналізувати всі наслідки карантину для існування десятків мільйонів людей і для функціонування економіки, але певні висновки зробити можна…

Треба відразу зазначити – робити медичні висновки з річного карантину можуть лише лікарі-вірусологи. Ми ж спробуємо проаналізувати висновки економічні. Отже, катастрофи ні в Україні, ні в світі не відбулось. Наша економіка навіть постраждала менше, ніж економіка країн ЄС. Тут немає нічого дивного. За умов глобального потрясіння – чим простіша економіка, тим вона менш чутлива до пандемії коронавірусу. Простий приклад: авіабудування і автобудування в світі найбільш постраждали від пандемії. В нас – ні. Тому що в Україні майже не виготовляють автомобілі, і майже не будують літаки… Натомість, менше їсти в світі не стали, і тому ціни на продукцію вітчизняного АПК зросли. Таких прикладів можна навести ще багато, але всі вони лише на перший погляд є позитивними для нас. Головна проблема в Україні – це падіння доходів громадян. При цьому наша держава не може компенсувати падіння доходів бізнесу і громадян за рахунок резервних фондів або друку грошей. Резервних фондів в нас немає, друк гривні призведе до гіперінфляції та й взагалі, державний бюджет в нас і без пандемії був дефіцитний. Таким чином десятки мільйонів українців стали біднішими. Особливо сильний карантинний удар по кишеням зазнав середній клас. Тобто та категорія населення, яка купувала житло, автомобілі, їздила на відпочинок за кордон, замовляла меблі та побутову техніку… Таким чином значна частина економіки, яка обслуговувала до пандемії середній клас, змушена або закритись, або працювати собі в збиток в надії на те, що ось-ось цей кошмар скінчиться і все буде «як до карантину».

На жаль, не буде. Так, вакцини вже є, і за кілька місяців основні категорії наших громадян будуть провакциновані, але проблем менше не стане. Сьогодні реальний сектор української економіки продовжує лихоманити, і він знаходиться у дуже скрутному становищі. Закриття дрібних та середніх бізнесів продовжується, і коли ситуація зміниться – спрогнозувати важко. Так, це стосується не всієї економіки. В кожному її сегменті є фірми, які тільки виграли від карантину і обмежень. Це ті, хто працював увесь час. Знаходив форми і методи роботи в умовах близьких до воєнних. Це було важко, але саме ті бізнесмени, хто не здався, зможуть відроджувати економіку після пандемії.

11.03.2021Володимир Конєв



Рівне-Ракурс №10 від 11.03.2021p. 
На головну сторінку