Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №952 від 25.02.2020p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"


  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Серпень 2020p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Вересень 2020p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Новини Рівне

#Ракурс економiки

Держава турбується про борги громадян

Держдума РФ готує законопроект про обмеження кредитного навантаження населення. Надто вже багато боргів, вважають там, набрали росіяни.

Олександр Трушин

Новий тренд: зараз співвітчизники купують подарунки в кредит, тим більше, що це зробити дуже просто оформить онлайн кредит на карту. Спочатку пані хочуть порадувати чоловіків з 23 лютого. А ті до 8 Березня набрали 250 тисяч боргів на суму 2 млрд рублів, повідомляє якесь консалтингове агентство. На що були витрачені шалені гроші? Половина представників сильної статі збиралися подарувати косметичні набори, 15 відсотків - повісті коханих в ресторан, 10 відсотків - оформити подарункові сертифікати, 9 відсотків - піднести побутову техніку і так далі. Кількома місяцями раніше така ж докладна розкладка була по Новому році, виявляється, і його багато зустрічали в борг.

Наталя Зубаревич, головний науковий співробітник Центру аналізу доходів і рівня життя НДУ ВШЕ, позначила нове явище: «Люди терпіли в 2015 році, терпіли в 2016-м. А з 2017-го почалося швидке зростання кредитування. Обсяг виданих кредитів населенню в 2018 році виріс на 35 відсотків, а сумарна заборгованість по кредитах досягла до кінця 2018 року 14,9 трлн рублів. Населення нарощувало споживання за рахунок кредитів, а грошові доходи продовжували падати. Це дуже ризикована ситуація: як віддавати борги? Поки прострочена заборгованість за кредитами невелика - 1,1 відсотка за іпотекою і близько 8 відсотків за споживчими кредитами ».

Ситуація для Росії незвичайна, кажуть експерти: такого зростання кредитів у нас ще не спостерігалося.

Є й уточнення до цифри 14,9 трлн, названої Наталею Зубаревич: на позикові кошти, кажуть в Асоціації російських банків, зараз живуть 49 млн чоловік, більше половини працездатного населення. Найвища заборгованість - за споживчими позиками - 46 відсотків, потім іпотека - 43 відсотки і автокредитування - 11 відсотків. При цьому заборгованість за кредитами виявилася більшою, ніж обсяг кредитів, виданих в 2018 році.

Минулого тижня ЦБ оприлюднив дані по закредитованості населення з розбивкою по регіонах. Найбільш справно платять за кредитами позичальники Севастополя, Криму, Ненецького, Чукотського і Ямало-Ненецького автономних округів - прострочення не більше 1 відсотка від обсягів виплат. А найбільше простроченої заборгованості в Карачаєво-Черкесії, Бурятії, Північної Осетії і Адигеї - там прострочення склало більше 7,5 відсотка.

Закредитованість росіян за пару тижнів на очах перетворилася в національну проблему. До її вирішення негайно підключилися законодавці. Минулого тижня глава комітету з фінансового ринку Держдуми Анатолій Аксаков заявив, що готується законопроект про обмеження рівня боргового навантаження населення. Ідея полягає в тому, щоб заборонити брати нові кредити тим позичальникам, у яких на погашення вже наявних буде йти більше 50 відсотків щомісячного сімейного доходу. Законопроект буде готовий до літа, і, можливо, його приймуть до кінця року.

Що і кого нервує

Чому ж 35-відсоткове зростання споживчих кредитів в минулому році став сигналом до паніки? Костянтин Крищенко, завідувач кафедрою «Фондові ринки і фінансовий інжиніринг» РАНХиГС, в 2002-2008 роках працював заступником голови Центрального Банку, бачить в цьому скоріше приводи для оптимізму. «Причина зростання споживчих кредитів в останні два роки в тому, що люди стали більш спокійно ставитися до того, в якому стані знаходиться наша економіка, - каже він.- У них знову з'явилося бажання жити краще, купувати необхідні їм товари тривалого користування. Але при цьому доходи населення продовжують падати, їх динаміка неадекватна потребам. І якщо є можливість купувати товари в кредит, люди її використовують ».

Як відрізняються російський регіони за якістю життя

Наталя Акіндінова, директор Інституту «Центр розвитку» НДУ ВШЕ, звертає увагу на те, що минулий рік взагалі був переломним: у росіян знову змінилася споживча модель поведінки. «Споживчі кредити дуже значно впливають на купівельну спроможність населення і формують попит на товари. В окремі періоди у нас переважала накопичувальна модель фінансування споживчих витрат: накопичив - купив. Відповідно збільшувалася частка заощаджень, люди вважали за краще вкладати гроші в депозити, потім витрачати. У минулому році норма заощаджень у нас сильно впала і модель поведінки змінилася на кредитну: купуй товар, плати пізніше. І відповідно обсяги кредитів зростають швидше, ніж вклади. Ми стали менше заощаджувати, але більше витрачати. Не треба сприймати це як екстраординарне явище. Навпаки, сьогодні це звичайна практика розвинених країн ».

Для розуміння, наскільки перегріта ситуація, важливо знати співвідношення виданих населенню кредитів до банківських депозитах. За словами Олексія Ведев, керівника лабораторії структурних досліджень РАНХиГС, в 2014-2017 роках обіймав посаду заступника міністра економічного розвитку РФ, в світовій практиці вважається нормою співвідношення 60:40. 60 відсотків - чисті заощадження, 40 відсотків - чиста заборгованість. У нас таке співвідношення було тільки в благополучному, 2005 році. У кризові роки співвідношення доходило до 20:80. Зараз ситуація некритична: частка кредитів - 55 відсотків.

Набагато важливіше і небезпечніше інша цифра - прострочення по кредитах, погані борги, без повернення кредитів.

За словами керівника проекту «За права позичальників» «Загальноросійського народного фронту» Євгенії Лазаревої, це всього 7 відсотків від загальної суми кредитів. Вона каже: «На банківських балансах прострочення по кредитах останнім часом значно скорочується. Це статистика банків. Набагато більш тривожними були 2015-2016 роки, коли рівень прострочення досяг майже 10 відсотків. За останні чотири роки ситуація, навпаки, стабілізувалася з виходом економіки з падіння і з економічним зростанням, хоча і слабким ».

Як оцінювати ситуацію тепер ситуацію: вже критичної або ще не дуже? Експерти пропонують стежити за балансом боргів і доходів. Євгенія Лазарева зазначає: якщо «боргове навантаження виявляється понад 50 відсотків від річного доходу позичальника, виникає висока ймовірність дефолту» (до цієї ж цифрі звертається і Анатолій Аксаков), а зараз в середньому по країні кредитне навантаження складає 27 відсотків річного доходу умовного позичальника (дані проекту «За права позичальників»). У Костянтина Крищенко розрахунки трохи відрізняються: «В середньому кожен російський позичальник сьогодні повинен банкам суму, рівну його місячного доходу». Але ж і це теж некритично.

Борг відсотками червоний

Що ж тоді стало причиною для паніки, якщо процес протікає в руслі світових тенденцій, а росіяни за споживчими характеристиками і зовсім наблизилися до європейців?

Олексій Ведев пояснює: у нас дуже високі банківські відсотки на тлі зниження доходів людей. Причини відомі - висока ключова ставка ЦБ, під яку він видає гроші і з якої виходять всі інші банки, видаючи кредити. Висока ж ставка ЦБ пояснюється безперервною боротьбою з інфляцією. Так, відсотки по іпотеці у нас, наприклад, 8-9 відсотків на рік, за споживчими кредитами - від 11 до 13. Саме збільшення відсотків по кредиту в санкційні роки призвело до роздування заборгованості, яка виросла в 2018-м приблизно на 25 відсотків . Борг виходить дуже короткий, люди намагаються гасити його якомога швидше, тому що перспективи доходів неясні, а в кредити зашиті великі відсотки. Зараз населення виплачує банкам за рік по кредитах і відсоткам за кредитами близько 1 трлн рублів на рік. Для порівняння: це п'ять Кримських мостів. Або ще одна цифра для орієнтиру: 1,7 трлн рублів отримають цього року регіони країни з федерального бюджету в рамках національних проектів.

Справа, пояснює Костянтин Крищенко, «не в розмірі боргу, а в розмірі процентної ставки, яку позичальник платить банку». Це провокує кризу поганих боргів, яким лякають росіян, а швидше за все навіть не росіян, а фінансова влада країни.

Олексій Ведев порівнює: «У США відсоток по іпотеці - 3,5-4. У Німеччині - близько 4. У нас 8-9 відсотків. Фактично виходить, що російська сім'я за 10 років одну квартиру купує собі, а другу віддає банку - такий набігає відсоток на суму боргу. За оцінками нашого ЦБ, середня процентна ставка по всій заборгованості, включаючи іпотеку, автокредити, споживчі кредити і так далі, доходить до 16 відсотків. Це дуже багато".

У всьому світі кредитування вважається одним з найважливіших стимулів попиту і умовою зростання національної економіки. Експерти «Огонька» розповідають, що перед світовим кризою 2008 року китайське керівництво зібрало півсотні найбільших економістів світу і поставило перед ними питання: як утримати економіку країни від падіння? Рецепт був даний простий: розвивати споживчий попит за рахунок кредитування. Зараз обсяг кредитування населення в Китаї - 5 трлн 653 млрд доларів (дані на 23 лютого 2019 року). У Росії на 16 лютого 2019 року - 221,3 млрд доларів. Цифри непорівнянні, різниця в 25 разів, при тому що населення Росії менше китайського в 10 разів.

Порятунок рядового кредитора

Важливий момент: як відзначають експерти, китайський споживчий кредит забезпечує попит на продукцію своїх виробників. «У нас же вплив споживчого кредитування на вітчизняну промисловість невисока, - каже Наталя Акіндінова.- Люди беруть кредити для покупки автомобілів, електроніки, побутової техніки. Але це все в основному або повністю імпортна продукція, або зібрана в Росії з імпортних комплектуючих. Людям потрібні хороші товари. Але наша промисловість забезпечити цей попит не може, немає таких вітчизняних товарів, які хотілося б купувати. Думаю, що це проблема промисловості, а не кредитування ». Тобто ми, купуючи хороші імпортні товари, кредитуємо практично не свою економіку, а чужу.

25.02.2020


Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 982 від 17.09.2020p.
¤ 
Чому чорніють і сохнуть кінчики листя у квітів

Чому чорніють і сохнуть кінчики листя у квітів

Сухе повітря та спека Спекотні дні дуже згубно діють на кімнатні рослини. Сухе повітря й низька вологість у приміщенні, не дають змоги рости та розвиватись повноцінно квітам....

¤ 
45 кілограмів бурштину вилучили поліцейські

45 кілограмів бурштину вилучили поліцейські

Автомобіль поліцейські сектору реагування патрульної поліції зупинили 15 вересня близько 16 години поблизу селища Володимирець під час відпрацювань у протидії незаконному видобутку бурштину-сирцю....

¤ 19 вересня – День фармацевта
ОЛЬГА САДОВНИК: «Фармацевт – остання лінія захисту пацієнта»

ОЛЬГА САДОВНИК: «Фармацевт – остання лінія захисту пацієнта»

Корпоративний девіз фармацевтичної династії Синяків: «КОЖЕН ДЕНЬ ДОПОМАГАТИ ЛЮДЯМ»

Моїй співрозмовниці із самісінького дитинства здавалося, що найрозумніші люди працюють в аптеці. Для неї вони були оповиті ореолом таємничості та благородства. З тих пір пройшло вже багато років, а продовжувачка фармацевтичної династії Синяків, заступниця генерального директора ТДВ «Рівнефармація», кандидат фармацевтичних наук, професор КЗВО «Рівненська медична академія» Ольга САДОВНИК (на фото) в обраній професії жодного разу не розчарувалася....

¤ 
Олександр Данильчук відкрив XX Всеукраїнську нараду-семінар з актуальних питань децентралізації

Олександр Данильчук відкрив XX Всеукраїнську нараду-семінар з актуальних питань децентралізації

Розпочала роботу XX Всеукраїнська нарада-семінар з актуальних питань децентралізації. Захід традиційно відбувається в Затоці Одеської області за ініціативи Української асоціації районних та обласних рад за участі міжнародних партнерів. Відкрив захід голова Рівненської обласної ради Олександр Данильчук, який очолив делегацію з Рівненщини....

¤ 
Створення системи екстреної медичної допомоги опинилося під загрозою

Створення системи екстреної медичної допомоги опинилося під загрозою

МОЗ не реагує на запит депутатської групи «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» про ймовірну корупцію під час закупівлі обладнання

У Міністерстві охорони здоров’я України обмежились звичайною бюрократичною відпискою на депутатський запит групи «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» щодо ймовірних зловживань при закупівлі обладнання для понад 200 лікарень по всій країні....

¤ 
Олексій Муляренко: “Рівне стає комфортнішим для проживання людей з інвалідністю”

Олексій Муляренко: “Рівне стає комфортнішим для проживання людей з інвалідністю”

В Рівному проживає близько 13 тисяч людей з інвалідністю. Чимало зусиль для привернення уваги до їхніх потреб, вже декілька років підряд докладає депутат Рівнеради, голова Рівненської ОДА (2016-2019 рр.) Олексій Муляренко. Він є ініціатором проєктів, що роблять Рівне доступним для усіх людей, незалежно від їх фізичних можливостей....

Найпопулярніші статті:

• Як позбутися шпори на п’яті [850] (2105)
• Бюджет і ми… [965] (1885)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (1830)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (1809)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (1803)
• Живи до ста! [965] (1794)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (1791)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (1778)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (1777)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (1766)
• Допомога під час карантину [967] (1718)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (1629)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (1568)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (1564)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (1546)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (1543)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (1503)
• Гостра бюджетна пандемія… [964] (1497)

ТОП-15 свіжого номера:

• Створення системи екстреної медичної допомоги опинилося під загрозою (97)
• Олександр Данильчук відкрив XX Всеукраїнську нараду-семінар з актуальних питань децентралізації (94)
• Біля Радіозаводу впорядковують стадіон «Форт» (92)
• Чому чорніють і сохнуть кінчики листя у квітів (91)
• Олексій Муляренко: “Рівне стає комфортнішим для проживання людей з інвалідністю” (90)
• 45 кілограмів бурштину вилучили поліцейські (90)
• ОЛЬГА САДОВНИК: «Фармацевт – остання лінія захисту пацієнта» (89)
• 17 цікавих способів використання кавової гущі в побуті (80)
• 7 засобів, які усувають неприємний запах у шафі (78)
• Тісто на пельмені, вареники, хінкалі, манти (74)
• Літо… (71)
• Який вазон кому дарувати (70)
• «Я тобі зрадила… подумки» (66)
• Вбивство через необережність (65)
• Аферистів із Луганщини, які ошукували рівнян затримали (63)


 Партнери 
 
Рекламная газета "Об`ява" Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | Експорт | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2020 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(0362) 62-31-31, (098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(0362) 62-31-31, (098)0565477

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Об'ява
Pika.rv.ua
IРА Ракурс