Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №881 від 04.10.2018p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Квітень 2025p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Травень 2025p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Новини Рівне
QRcode

#Ракурс добрих порад

Звичайна сіль згодиться в багатьох життєвих ситуаціях

Звичайна сіль згодиться в багатьох життєвих ситуаціях

Сіллю землі назвав Ісус Христос своїх учнів. Сіллю землі нині називають кращих представників науки, мистецтва, культури тощо. Сіль — речовина, а точніше, продукт, без якого ми вряд чи зможемо обійтися хоча б добу. Як використовували її наші пращури, яку роль вони відводили солі і якими властивостями наділяли її, дізналася вчитель-народознавець з-під Чернівців Гарафіна МаковІй. Збираючи разом зі своїми учнями і занотовуючи спогади, прислів’я, описи обрядів і звичаїв у своїх стареньких односельців, вона відкрила нам цілий світ, показала оті підмурки, на яких тримається наше сьогодення.

І щаслива сльоза — солона

— Не сип мені вже тут сіль на душу, — бунтує проти своєї однолітки бабуся Мігалуца. Відборонюється від спогаду їхньої далекої юності, змахує сльозу. — Чому сиплять на душу саме сіль? Адже сіль супроводжує завжди хліб. Пригощають гостя хлібом-сіллю. Хлібом-сіллю виряджають у дорогу, — запитуємо. — Та тому, що сльоза солена, — відповідає бабуся. — А коли вона викочується із людини? Як заболить душа! — Але ж і сльоза радости смак солі в собі тримає, — встряває у бесіду Мігалуцина товарка, бабуся Санця. — Бо без солі недобра ніяка їжа, — розважує Мігалуца. — То і в радості має вона бути, для приправи. Хоч як би там було, але сіль є незвичайною, раз до будь-якої оказії треба дрібок солі. Цінна вона і тим, що тяжко діставалася, була дуже дорогою. Як солений (квашений) огірок, капуста, бринза, то на кулешу сіль вже не думав тратити ніхто, — чуємо від бабусь. «Гой, забули гусочку (дрібку) солі — життя молодих си розбити може!» — хапався хтось за голову, якщо вчасно не подали перевиту червоною бавною та золоченою міртою дрібку солі на весільні калачі. Волога сіль висихала в склянці, а відтак вивільнялася, маючи її форму. Це — би чоловік до склянки не тягнувся, не лилися жіночі сльози, як та вода, що тримається в ній. Тут сіль як складовий елемент цільності.

Де таїться зерно мудрості

Є легенда: сіль — «то сльози неба, що дивиться згори на людське безум’я і плаче над людськими гріхами. Беремо ми з отих сліз, до душі своєї тулимо, мудрість посягаємо, до мудрості чоловіка сіллю ведемо. А коли нам на душі тягота — сіль тоту своїми сльозами випускаємо», — чуємо від бабусь. Море, виходить, — небесні сльози... — Та вже до солі, бадіченьку (дядьку), доходіть, доста вже тої водички, — просили співбесідника, коли мова занадто затягувалася. Значить, сіль знову — найваговитіше, основне. — Ого-го, в тій головочкі багато є солі... — казали про мудрого. — Така, як їда без солі, — казали про недолугу дівку, а чи молодичку. — Та в него соли нема в голові, — про немудрого чоловіка чи парубка. — Сіль — це черв, що роз’їдає істину, робить на тілі дірки. Це коли чоловік забагато мудрствує і отим мудрагельством збивається з пуття, — пояснюють. Але сіль — це як квітка лотоса. Таїть вона у собі зерно мудрості, бо мудрість також солоною є: треба упріти, поки з мудрим си вздріти. А піт, як хто знає, теж має сіль, — чуємо прозаїчне.

Засіб, який нейтралізує зло

Сіль відома в народі не тільки як смакова приправа, а й як засіб, що нейтралізує зло. — На спадку місяця насип на розжарену сковорідку солі (на дно), як хтось зле тобі робить — сіль розскакуватиметься по всій хаті, відганятиме те зло назад до твоїх ворогів, а вони в ту хвилю будуть, як тота сіль, горіти, — повчають бабусі. — Як зла чужого на тобі нема — сіль розшрикуватися не стане. Сіль, розпечена на вогні, відганяє від хати зло. І тут таки — повір’я: розсипати сіль — буде ворожнеча, сварка. Не позичай недобрій людині солі, бо зробить тобі на ній усіляке лихо... А дідусь Прикотій: — Сіль — це дар неба на землю, би знати усьому смак. А що від неба іде — велику силу має, тому й годна розбити сіль усяке примівництво (чари). Хата ніколи не залишалася без дрібки солі, «бо біда в хату впхаєси» — якась хвороба: вітрянка чи інша вірусова. Сіль злий дух від хати жене: висолює. Де перейшла сіль, там тяжко друге щось переступить, — кажуть у народі. Взяте з чужих рук скроплювали сіллю. Щоб гарно блищали кульчики (сережки), персні — їх натирали сіллю: «лихо від тебе віджене і буде гарно блищати...» Сіль не можна було позичати, і ніхто сіль нікому не зичив: хіба мама доньці, свекруха — невістці, «бо будуть сварки в хаті, сльози». Сільничку незакритою тримали на столі: сіль знає, що з ким робити, — мовлять старенькі. — Як зайде вже хтось у хату — то кожного пізнає. Доброго поштивуєш — добро йому принесе, злого — стане в горлі гудзом: із злим чоловік у чужу хату заходити вагувавсь, — чуємо пояснення.

Лікує і смакує

Сіль у вузлику пришпилювала жінка до сорочки в пазусі, в ділянці сосниці (груді), як чула в груді біль. Болить зуб, якщо має дупло, — сипали дрібочку солі, за кілька хвилин біль вщухав. Підсоленою водою обливали обличчя, тіло, «би була краса (білизна)». Підсоленою водою скроплювали шпаргат (плиту), як була в хаті недобра людина. Мокрою сіллю натирали місця, де були пухлини від вивихів, переломів. Зубної пасти, порошку простолюд не бачив, то чистка зубів виглядала так: палець умочали в сіль і драїли зуби. Це кріпило не тільки корінь, а й ясна, як вважають старожили, виводило звідти недобрий дух. Як болів шлунок — пили кілька ковтків підсоленої води. Тепленькі солоні компреси клали на вилиці, як болів зубик у дитини чи голова. У далеку дорогу, на чужину вирушаючи, чоловіки клали в тайстру і замотану в рушничину скалку кам’яної солі (нероздрібленої). Лизали трішечки, як пхався до душі тусх (туга). Це проганяло й можливість заболіти мужскою болою (від пухлини передміхурової залози, як тепер кажуть). Як спека — випити підсоленої води, спрага дошкуляти не буде. Як солили їжу — посипали з пучок круговими рухами за годинниковою стрілкою (за сонцем) у крутий окріп, «би на добрий справунок (користь) пішла, бо як у студену — дає тяготу на ноги, біль усередині». Бабусі зауважують, що не тільки сіль таким круговим способом додавали до страви, а й майже все: варили кулешу (мамалиґу) — так же засипали в крутий окріп борошно чи в борщ приправу: «борше доходить до свого кінця, толк ліпший з отого буде». Солі додавали в саморобні барвники при фарбуванні речей, «би не линяли». Перш ніж вишивати кольоровими нитками, витримували їх у солоному розчині, «би не пускали при пранні на тканину». Розбити черепок (сільничку) з сіллю — гості чи старости. Як сіль насниться дитині — радість онови. Заміжній жінці — розлука, зрада: сигнал, щоб переглянула життя, привела до порядку перед Богом, адже біда йде від нечистих духів за якісь гріхи. Сіль сниться дівці — скоро віддасться. Бабусі, діду — на щедрий новий рік.

04.10.2018


Переглядів: 2261

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1216 від 07.05.2025p.
¤ 
Кличко обговорив з представниками дипмісій 38 держав подальшу допомогу Україні та реалізацію міжнародних проєктів

Кличко обговорив з представниками дипмісій 38 держав подальшу допомогу Україні та реалізацію міжнародних проєктів

Мер Києва Віталій Кличко провів зустріч з представниками дипломатичних місій 38 країн світу

Йшлося про подальшу допомогу Україні та участь іноземних інвесторів у реалізації великих проєктів. Про це Кличко повідомив у своєму Telegram-каналі...

¤ 
Віталій Кличко від громади столиці передав понад тисячу дронів 27 бригаді НГУ

Віталій Кличко від громади столиці передав понад тисячу дронів 27 бригаді НГУ

Столична громада передала чергову велику партію дронів 27 бригаді НГУ. Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко

«Від громади столиці бійцям на фронт вирушила чергова партія вкрай необхідної допомоги. 27-й окремій Печерській бригаді Нацгвардії України передав 1100 мультироторних систем. Це FPV-дрони різних типів — і нічні, і 8 та 10 дюймів», - повідомив Віталій Кличко...

¤ 
Морозиво 2025: нові смаки, текстури та культурні відтінки

Морозиво 2025: нові смаки, текстури та культурні відтінки

Морозиво вже давно стало не просто десертом – це справжня культура.

У 2025 році виробники вражають не лише креативом, а й увагою до локальних смаків, екотрендів та мультисенсорного досвіду....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (23117)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (19047)
• Допомога під час карантину [967] (16171)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15980)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15675)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (15585)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (15524)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (15468)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (15454)
• Живи до ста! [965] (15393)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (15321)
• Бюджет і ми… [965] (15275)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (15179)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (15169)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (15001)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14940)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (14773)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14643)

ТОП-15 свіжого номера:

• Кличко обговорив з представниками дипмісій 38 держав подальшу допомогу Україні та реалізацію міжнародних проєктів (818)
• Кличко бере участь у Конгресі Європейської народної партії: «Голос України має звучати нині на всіх міжнародних платформах» (750)
• Морозиво 2025: нові смаки, текстури та культурні відтінки (653)
• Кличко відвідав 7 бригад на Донбасі та Харківщині та передав допомогу від громади Києва (573)
• Віталій Кличко передав від громади Києва 72 бригаді 900 дронів, модифікованих під потреби підрозділу (447)
• Віталій Кличко від громади столиці передав понад тисячу дронів 27 бригаді НГУ (336)
• Чи буде вода в кранах у рівнян? (200)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2025 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"