На питання, чому туберкульоз є хворобою, яка віддзеркалює соціальний та економічний стан країни, доступність охорони здоров’я, політику уряду та й освіченість її народу, а також про нинішній стан захворювання на паличку Коха в нашому краї читачам Сторінки Здоров’я розповідає головний фтизіатр Рівненщини, заступник головного лікаря з лікувальної роботи Рівненського обласного тубдиспансеру Микола ОРДИНСЬКИЙ (на фото):
- Епідемія туберкульозу в нашій державі за критеріями ВООЗ оголошена з 1995 року. За цей час середній рівень захворюваності на туберкульоз у нашому краї збільшився майже вдвічі і досяг у 2007 р. показника -79,8 на 100 тисяч населення, а смертність зросла в 1,5 раза й становить 22,6 на 100 тисяч населення. Річ у тому, що забезпечення ліками - це лише невелика крихта серед усіх протитуберкульозних заходів. Протитуберкульозні препарати дали свій результат, і останні кілька років поліпшується ефективність лікування хворих. Однак окрім лікування, є ще такі протитуберкульозні заходи, як раннє виявлення хворих, діагностика недуги, профілактика, організаційні заходи тощо. Адже туберкульоз вражає всі органи й тканини організму. Тому залежно від місця ураження мікобактерії можуть виділятися в зовнішнє середовище від хворого на туберкульоз із мокротинням (при туберкульозі органів дихання), калом (при туберкульозі шлунково-кишкового тракту), сечею або спермою (при туберкульозі сечостатевої системи), з молоком при годівлі дітей і тварин (при туберкульозі молочної залози), з менструальними виділеннями (при ураженні жіночих статевих органів), зі слізьми (при туберкульозі очей), з виразок, нориць (при туберкульозі шкіри, лімфатичних вузлів або кісток) тощо. Хворі на туберкульоз тварини виділяють мікобактерії з мокротинням, слиною, фекаліями, сечею, заражаючи пасовища. Заразитися на туберкульоз нерідко можна при споживанні інфікованого молока, м’яса. Збудником же туберкульозу є мікобактерії туберкульозу, які в річковій воді живуть до п’яти, а в у ґрунті до 1-2 місяців, у фекаліях і на пасовищах - більше року, у молочних продуктах (масло, сир та інші), що зберігаються на холоді, - до 10 місяців, у пилу - до 3-5 місяців. При температурі мінус 23 градуси за Цельсієм мікобактерії туберкульозу не гинуть 7 років, а сонце їх убиває лише через 2-6 годин. При нагріванні до температури плюс 85 градусів мікобактерії гинуть через півгодини. Таким чином, туберкульоз - серйозна соціальна, легкозаразна інфекційна хвороба, імовірність занедужати на нього існує в кожного. Тому майже у всіх країнах світу туберкульоз є першорядною складовою загальнодержавної політики.
- Відомо, що рентгенологічна та флюорографічна техніка в Україні застаріла, так само як і лабораторна діагностика, що знаходиться в жалюгідному стані. У нас в області теж?
- На жаль, закупівля цієї техніки по суті віддана на відкуп місцевим бюджетам. І на місцях на охорону здоров’я виділяються мізерні кошти, з яких рентгенфлюорографічна техніка практично не закуповується. Через те масові флюорографічні огляди не проводяться на належному рівні й тому більше 60 відсотків хворих виявляються із занедбаним, розповсюдженим, високо заразливим туберкульозом, який не тільки погано лікується, але й сприяє повсюдному зараженню здорових людей, які контактують із хворим на туберкульоз.
Мікробіологічна діагностика - один із методів виявлення недуги. Нині мікроскопи застаріли, оптика вийшла з ладу, через що в них не тільки мікобактерій туберкульозу не побачиш, але й мікроскопуєш, як у густому тумані. Ще однією з причин зростання інфекції є те, що епідемія туберкульозу крокує паралельно з епідемією ВІЛ/СНІДу, знижуючи імунітет ВІЛ-інфікованих, сприяючи розвитку в них туберкульозу.
- Попри все, саме у тубдиспансері, кажуть хворі, які лікувалися в інших закладах, найкраще ставляться до пацієнтів: уважні лікарі, непогане харчування. І дітям у вас добре: їх не лишень лікують, а ще й вихователі з ними працюють. Хоча ріст захворювання серед дітей, на жаль, не спадає, чи не так?
- Справді, доволі невтішною тенденцією є зростання захворюваності на туберкульоз серед дітей. Адже відомо: те, що закладається в дитячі роки, виявиться в дорослому віці. Це означає, що зростання туберкульозу серед дітей проявить себе зростанням туберкульозу серед дорослих через 5-7 років. Не варто забувати, що серед хворих підлітків чимало призовників, які могли б бути захисниками нашої Вітчизни, проте туберкульоз позбавив їх цього права… На жаль, наше територіально-медичне об’єднання “Фтизіатрія” фінансується лише на 40-50 відсотків від потреби, тому нині неможливо здійснювати в повному обсязі протитуберкульозні заходи, а серед здорового населення з тієї ж причини як слід не проводяться належні профілактичні заходи й своєчасне активне виявлення хворих на туберкульоз.
У структурі захворюваності на всі форми активного туберкульозу серед ВІЛ-інфікованих та хворих на туберкульоз 83,6 відсотка займає туберкульоз легень, а серед позалегеневого туберкульозу - 15,5 відсотка туберкульоз лімфовузлів. За світовими даними, у структурі позалегеневого туберкульозу у ВІЛ-інфікованих туберкульоз лімфатичних вузлів становить 50-70 відсотків.