Нагадаємо, що з ініціативи обласної влади до ювілею Першокниги на її батьківщині спорудили культурно-археологічний комплекс “Пересопниця”. Він включає в себе культурно-археологічний центр, де розміщено, зокрема, Музей Першокниги, експозиції про історію Пересопниці княжої доби, а також музейний комплекс просто неба “Княже місто”. Завітавши сюди, відвідувачі можуть ознайомитися із побутом мешканців княжого міста періоду ХІІ-ХІІІ століття, адже тут звели муляж садиби того часу, а також фортифікаційної споруди. Окрім того, на теренах Пересопниці працюватиме постійно діюча археологічна експедиція. Матеріалу там, переконаний академік НАН Петро Толочко, вистачить не на одне покоління науковців. Крім того, у розкопках зможуть брати участь не лише археологи, а й туристи. Знайдені під час розкопок раритети експонуватимуть тут же у музеї.
Глава держави, звертаючись до присутніх, зазначив, що урочистості відбуваються на землі, “де Іван Федоров створив Острозьку Біблію і Буквар, а Мелетій Смотрицький - Граматику”. “Маючи у своєму національному спадку такі священні скарби, Україна успішно крокує шляхом духовного відродження”, - підкреслив Президент.
“Насамперед я хотів би подякувати всім, хто взяв участь у розбудові Пересопниці. Я переконаний у тому, що вкладати кошти у духовність, культуру, розвиток на-шої країни - це благородна справа, тому витрати на відродження цього історичного та культурного місця себе повністю виправдали. До речі, село Пересопниця відтепер буде відроджуватися, адже тут побудували дорогу, провели газ, тож люди будуть повертатися на цю землю”, - наголосив Президент України. Загалом на будівництво культурно-археологічного центру з державного бюджету виділили майже 13 мільйонів гривень.
Відтепер факсимільне видання Пересопницького Євангелія (точна копія) зберігатиметься у Музеї Першокниги, який розміщено на другому поверсі центру. Воно стане окрасою експозиції, переконаний директор культурно-археологічного центру Микола Федоришин. На запитання про доцільність повернення оригіналу на Батьківщину, у село Пересопниця, Президент зазначив, що у бібліотеці ім.Вернадського у Києві, де нині зберігається українська Першокнига, створені всі умови для того, щоб цю унікальну річ могли вивчати як українські вчені, так і науковці з усього світу.
Що ж до святкування, у музеях було насправді багато різних експонатів та муляжів Пересопниці Княжої Доби, досить цікавими були показові історичні бої поблизу фортифікаційної споруди, де суперники не просто повільно демонстрували удари мечами та блокування щитами, а швидко намагалися вразити один одного. Багато відвідувачів зацікавилися майстер-класами старовинних ремесел та скуштували страви, приготовані за давніми рецептами. Дійство супроводжував святковий концерт. Тож на заході була надзвичайно приємна та доброзичлива атмосфера і кожен відвідувач міг знайти для себе щось найпривабливіше та цікаве й корисно провести час. А головне - на Рівненщині вже вкотре за останній рік відбуваються заходи всеукраїнського масштабу, що створює позитивний та авторитетний імідж нашого краю серед інших областей.
Заключним акордом відзначення 450-річчя Першокниги став гала-концерт міжнародного фестивалю духовної музики “Блага вість Пересопниці”. На пересопницькій сцені виступали кращі в Європі хорові колективи із шести православних країн - України, Болгарії, Сербії, Польщі, Росії, Білорусі. На завершення концерту 300 учасників гуртом виконали твір одного з найвідоміших українських композиторів церковної музики Дмитра Бортнянського “Тебе, Бога, хвалимо”.