Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №839 від 07.12.2017p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Березень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Квітень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Новини Рівне
QRcode

#Ракурс мандрівника

Таємниці острова Пасхи

Таємниці острова Пасхи

Це вулканічний острів, його розміри порівняно невеликі, всього 166 кв. км, а висота 539 метрів, розташований у східній частині Тихого океану. На острові 70 згаслих вулканів, які жодного разу не вивергалися за 1300 років з моменту колонізації. Острів належить Чилі (на захід до чилійського міста Вальпараїсо 3600 км). Його населення всього близько 2000 чоловік, тому кажуть, що це самий відокремлений куточок світу.

Острів Пасхи і вся його історія оповита таємницями. Звідки припливли його перші поселенці? Як їм взагалі вдалося знайти цей острів? Для чого зробили і встановили 600 багатотонних кам’яних статуй? У 1772 році острів відкрив голландський мореплавець Якоб Роггевен, це сталося у великодню неділю, звідси і назва - острів Пасхи ( мовою ж полінезійців острів називався Рапануй). Яке було здивування Я. Роггевена, коли він виявив, що тут мирно уживаються три різні раси, чорношкірі, червоношкірі і абсолютно білі люди. Всі вони були привітні і доброзичливі до гостей.

Аборигени поклонялися богу, якого вони назвали Мак-Маком. Дослідники знайшли різьблені письмена, зроблені на дерев’яних табличках. Велика їх частина була спалена європейцями і можна назвати дивом, що щось збереглося.

Ці таблички, їх називають ронго-ронго, писалися спочатку зліва направо, а потім справа наліво. Довгий час розшифрувати нанесені на них символи не виходило і тільки в 1996 року вдалося розшифрувати всі 4 збережені дощечки.

Але саме таємниче і захоплююче відкриття на острові Пасхи це величезні монолітні статуї, звані аборигенами моаї. Більшість з них доходять у висоту до 10 метрів (є і поменше 4 метри) вагою в 20 тонн. Деякі досягають більших розмірів, а їх вага просто фантастична, близько 100 тонн. У бовванів дуже масивна голова, довгі вуха, важке виступаюче підборіддя і зовсім відсутні ноги. У небагатьох на голові є шапки з каменю червоного кольору.

Дослідники думають, що це можуть бути статуї вождів, обожнених місцевими жителями після їх смерті.

Для створення моай будівельники використовували застиглу лаву. Моайї вирубувалися прямо зі скелі й трималися лише на тонкій перемичці, від якої, після завершення обробки, статую відколювали і доводили до потрібних форм. Кратер вулкана Рано-Рараку, як наочний посібник, досі зберігає всі етапи обробки кам’яних гігантів. Спершу вирізувався загальний вигляд статуї, потім майстри переходили до контурів особи і тесали передню частину тулуба. Потім обробляли боки, вуха і нарешті, руки складені на животі з непропорційно довгими пальцями. Після цього зайва порода віддалялася, і лише нижня частина спини вузькою смугою ще з’єднувалася з вулканом Рано-Рараку. Далі статую з кратера, через весь острів, пересували на місце установки (аху).

Наскільки складно було пересувати моай, говорить той факт, що багато статуї так і не були встановлені на свої аху, і велика їх кількість залишилася лежати на шляху до мети. Іноді ця відстань доходила до 25 кілометрів. І зараз залишається загадкою, як власне пересували ці статуї, що важили не один десяток тонн. Деякі знахідки свідчать, що ідоли самі йшли до берега океану. Вчені провели експеримент - вертикально встановлену статую розгойдували (прив’язаними мотузками до верхньої частини) і по черзі штовхали вперед то ліве, то праве плече. На тих, хто спостерігав за роботою, це справляло таке враження, що статуя рухається самостійно. І тим не менш прості підрахунки доводять, що невелике населення не могло б обробити, перенести і встановити і половину готових статуй.

Хто ж вони жителі Полінезії, звідки взялися, як і коли заселили ці острови? Таємниця про походження місцевих жителів породила багато різних гіпотез. І оскільки записів про історію острова Пасхи не велося, а були лише усні розповіді, зрозуміло, що зі зміною поколінь культура і традиції остров’ян ставали все більш туманними.

Є думка, що місцеве населення Полінезії прибуло з Кавказу, Індії, Скандинавії, Єгипту і звичайно з Атлантиди. Самі ж остров’яни стверджують, що з тих пір пройшло 22 покоління, коли вождь Хоту Матуа привіз перших поселенців в цей райський куточок, але ніхто на острові не знає звідки.

Тур Хейєрдал висунув свою гіпотезу. Він звернув увагу на фізичні збіг між витягнутими видами статуй Пасхи з певними народами Південної Америки. Хейєрдал писав, що солодка картопля, що росло в достатку на острові могла бути привезений тільки з Амазонки. Вивчивши місцеві легенди та міфи, він зробив висновок, що всі поетичні епоси полінезійців так або інакше пов’язані з богом Тики (сином Сонця), який колись приплив сюди зі східної гірської країни. Тоді Хейєрдал став вивчати Південно - Американську культуру давніх часів. У Перу збереглися легенди, що з півночі прийшли люди білих богів, які в горах встановили гігантські статуї з цільного каменю. Після зіткнення з інками біля озера Тітікака і повної поразки, цей народ, очолюваний вождем Кон-Тікі, що перекладається як Сонце зник назавжди. У легендах Кон-Тікі повів залишки свого народу через Тихий океан на захід. Тур Хейєрдал у своїй книзі доводив, що у полінезійців американське минуле, але вчений світ не звернув належної уваги на його працю. Чи можна говорити всерйоз про переселення американських індіанців на острів Пасхи, якщо у них не було суден, а тільки примітивні плоти!

Тоді Хейєрдал вирішив на ділі довести, що він правий, от тільки методи якими він цього хотів домогтися були зовсім не наукові. Він вивчив записи європейців, які вперше сюди потрапили і знайшов багато малюнків з описом плотів індіанців, які робили з бальзової деревини, вона була дуже міцна, і важила вдвічі менше коркового дерева. За давніми зразками він вирішив побудувати пліт. Екіпаж підібрали відразу: Ерік Хессельберг художник, Герман Ватцингер інженер, швед Бенгт Даниельссон етнограф, Турстейн Раабю і Батіг Хаугланд

Пліт був побудований, і в 1947 році 28 квітня з порту Кальяо вони відпливли, зібралося багато людей, щоб проводити відважних мореплавців. Треба відзначити, що мало хто вірив в успішне закінчення цієї експедиції, їй пророкували безсумнівну загибель. На квадратному вітрилі зобразили самого Кон-Тікі - великого мореплавця, який (в чому був упевнений Хейєрдал) в 500 році н.е. відкрив Полінезію. Його ім’ям назвали незвичайне судно. За 101 день учасники експедиції подолали 8000 км у Тихому океані. 7 серпня пліт досяг безлюдного острова Рароиа, трохи не розбившись об кораловий риф біля самої кромки берега. Через якийсь час туди на пирогах припливли полінезійці, вони гідно зустріли відважних моряків.

А вже за кілька днів мандрівників підібрала французька шхуна «Тамара», що спеціально припливла за ними з Таїті. Це був грандіозний успіх експедиції. Тур Хейєрдал довів, що американські перуанці могли досягти островів Полінезії.

Очевидно, полінезійці першими заселили острів, а може це були перуанці, або навіть племена з Південно-Східної Азії.

А. Метро, професор, який керував франко-бельгійською експедицією на острів Пасхи у 1934 - 1935 роках, прийшов до висновку, що перші поселенці під приводом вождя Хоту Матуа припливли сюди в XII-XIII століттях.

С. Енглерт впевнений, що заселення острова почалося ще в більш пізні часи, а встановлення гігантських статуй почалася в XVII столітті, майже напередодні відкриття європейцями цього острова. Є ще багато різних версій. Наприклад, прихильники містичних сект впевнені, що колиска людства - це Лему-рія, материк , який загинув чотири мільйони років тому, і острів Пасхи може бути його частиною.

У наукових колах і зараз сперечаються про призначення кам’яних статуй, чому кинули в кар’єрі готові моаї, хто і навіщо повалив вже встановлені статуї, для чого деяким одягнули червоні шапки?

Джеймс Кук писав, що моаї були встановлені мешканцями на честь покійних правителів і вождів острова, інші дослідники думають, що гіганти Пасхи так мітили кордон між морем і землею. Це ритуальна «варта», яка застерігає будь-яке вторгнення з моря. Були й такі, хто думав, що статуї служили прикордонними стовпами, що відзначають володіння племен, родів і кланів.

Якоб Роггевен думав, що статуї - це ідоли. У судновому журналі він написав: «Про їх богослужіння ми помітили тільки, що вони розводять вогонь біля високих статуй і сідають навпочіпки поруч з ними, прихиливши голови. Потім складають руки і розгойдують ними вниз і вгору. На голову кожної статуї поклали по кошику булижників, заздалегідь пофарбувавши їх у білий колір».

На острові Пасхи є такі статуї, які досягають у висоту 22 метрів (висота 7-поверхового будинку!) Голова і шия таких статуй 7 метрів у висоту при діаметрі в 3м, тулуб 13 м, ніс трохи більше 3 м, а вага 50 тонн! У всьому світі навіть у наш час знайдеться не так багато підйомних кранів, які впораються з такою масою!

07.12.2017


Переглядів: 1052

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1165 від 17.04.2024p.
¤ 
Побив в парку чоловіка телескопічною палицею

Побив в парку чоловіка телескопічною палицею

П’ятого квітня близько 18 год до поліції повідомив 34-річний житель села Зірне, що в дендрологічному парку міста Березне, невідомий чоловік раптово почав нецензурно висловлюватися в його адресу, а потім – побив металевою палицею та втік....

¤ 
Госпіталь та медуніверситет Рівненщини перейматимуть литовський досвід

Госпіталь та медуніверситет Рівненщини перейматимуть литовський досвід

КП «Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни» РОР та релокований ДЗ «Луганський державний медичний університет» уклали тристоронній договір про співпрацю із Литовським університетом медичних наук....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (21170)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (17326)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (14555)
• Допомога під час карантину [967] (14479)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (14313)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14126)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (14000)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (13974)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (13962)
• Живи до ста! [965] (13948)
• Бюджет і ми… [965] (13884)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (13878)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (13751)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (13660)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (13655)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (13601)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (13213)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13185)

ТОП-15 свіжого номера:

• У Рівному вперше люди з інвалідністю отримають безкоштовне оздоровлення (350)
• Які шкідливі речовини можуть містити вологі серветки? (66)
• Госпіталь та медуніверситет Рівненщини перейматимуть литовський досвід (64)
• Тонкощі заварювання кави (61)
• Побив в парку чоловіка телескопічною палицею (60)
• Небезпека вологих серветок (58)
• Пиріг «Чорний ліс» (58)
• Рідні брат та сестра з бабусею загинули у ДТП (55)
• Часникові стрілки корисніші за часник (51)
• Особливості вживання видів води (50)
• Чому варто їсти кабачки, особливо жінкам? (49)
• А ваш шампунь безпечний? (48)
• Про стан печінки «розповість» ваш вказівний палець (45)
• Нецукровий діабет (43)
• Водій напідпитку пропонував хабар поліцейським (36)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2022 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"