Отже, ми опитали кількох фахівців галузі, змогли розібратися в ситуації і скласти більш-менш зрозумілий прогноз на найближчі тижні. Отож, чому бензин та солярка в карантин дешевшали? Впав попит на нафтопродукти. Підприємства та установи стояли, люди сиділи на самоізоляції. Світові ціни на сиру нафту впали в рази. Країни, які експортують бензин та солярку (ми купуємо нафтопродукти в Росії, Білорусії, Польщі та Литві), швидко вжили заходів підтримки для своїх НПЗ (нафтопереробних заводів).
Таким чином ціни на АЗС впали, і впали суттєво. Після фактичного виходу з карантину, особливо після запуску усіх пасажирських перевезень, вартість нафтопродуктів почала потрохи підніматися до «карантинного» рівня. Цей процес буде продовжуватись, і в найближчі два-три тижні вартість літра пального підніметься десь на одну гривню. Звісно, якщо не станеться нічого екстраординарного.
Що стосується економіки в цілому, то вона теж починає потрохи входити в нормальний ритм. При цьому йде малопомітний процес «тінізації» реального сектору. Тобто, при відсутності реальної фінансової підтримки, а в наших умовах така підтримка може бути лише у вигляді «податкових канікул», все більша частина бізнесу просто не може ці податки платити. Це погано, але реалії економіки жорсткі. Або ти працюєш і колись розплатишся з державою, або не працюєш і вже ніколи нічого до бюджетів не заплатиш. Проте, цю стару економічну істину схоже наша влада так і не зрозуміла. Довгий карантин – це розкіш, яку собі можуть дозволити лише дуже багаті держави, а ми – найбідніша країна Європи, і робити те саме, що може собі дозволити Франція чи Німеччина Україна не може, грошей немає. Сьогодні перед нашою центральною владою стоїть непроста дилема: або не чіпати економіку, не заважати реальному сектору випливати «на поверхню», а гроші на утримання бюджетників та пенсіонерів шукати за кордоном, або ж спробувати стягнути з реального сектору у вигляді податків зборів та штрафів все і навіть більше, і таким чином розрахуватися по своїх соціальних зобов?язаннях. Вибір складний і будемо бачити яким шляхом піде наша влада. Головне, щоб цей самий шлях обрала, адже є ще третій сценарій – при якому будуть одночасно пробувати втілити в життя обидва варіанти. Якщо так станеться, то буде «весело» усім нам…
Володимир Конєв