Що ж зробив Національний Банк? Одним рішенням було піднято облікову ставку з 10% до 25%. Для пересічного громадянина це рішення малозрозуміле, але воно вплине на життя усіх нас. Облікова ставка НБУ – це, в першу чергу, державна політика. Якщо є курс на зміцнення національної валюти, дешеві кредити, які підуть на створення нових виробництв та збільшення потужності існуючих, то інфляція і ставка НБУ, яка до цієї самої інфляції фактично прив’язана – зменшуються. До речі, останні роки саме так і відбувалось. Не можна сказати, що в кредитуванні були якісь серйозні зрушення, але фінансовий сектор працював і почував себе добре. Знижувалась інфляція, а це в наших реаліях дуже добре для громадян, значна частина з яких працює в державних та комунальних підприємствах та установах.
Не можна сказати, що до війни все в нашій монетарній галузі було добре. Дефіцит державного бюджету є хронічною хворобою і жодні зміни урядів тут не допомагали. Доводилось брати кредити та випускати облігації різних видів, аби зводити кінці з кінцями. Звісно, військові дії аж ніяк не сприяють зменшенню дефіциту бюджету, а навпаки його збільшують і, як результат, розганяють інфляцію. Питання тільки – до якого рівня? За всіма прогнозами НБУ, інфляція в нинішньому році зросте до 20%. Однак, після трьох місяців війни неозброєним оком видно, що це ще дуже оптимістичний прогноз. За цей час вартість пального, а це дуже значний чинник в нашій економіці, як мінімум зросла вдвічі. Продукти харчування теж в середньому подорожчали більше ніж на 20%. Таким чином, нинішнє рішення НБУ – це констатація того факту, що ми всі входимо в період значної інфляції і враховуючи це, потрібно розуміти – подальший ріст цін неминучий.
Перспектива невесела, але потрібно розуміти – ми проходили і через набагато складніші економічні випробування, і вийшли з них з честю. Хоча, звісно, сьогодні дуже багатьом людям важко виживати і це факт, з яким державі доведеться рахуватись.