Тривале куріння викликає незворотні зміни у легенях. Чим довше людина курить, тим менше можливостей для відновлення. За очищення бронхів та легень відповідає мукоцилірний кліренс. Він складається з кількох компонентів.
Насамперед – це бронхіально-війчастий епітелій. Він займається виштовхуванням частинок, що потрапили до бронхіального дерева. Вії на епітелії постійно скорочуються у певному режимі до великих бронхів і трахеї. При тривалому стажі куріння кількість війчастих клітин зменшується, вони заміщаються на інші. Зростає кількість бокалоподібних залоз, які виробляють слиз – другий компонент, який впливає на очищення легень. В результаті слиз стає густішим, у ньому можуть затримуватися і розмножуватися бактерії, виробляється менше речовин, пов’язаних із захисними властивостями, наприклад секреторних імуноглобулінів, лізоциму та деяких інших, що мають антимікробну дію.
Зазвичай, у момент відмови від куріння у людини виникає загострення кашлю, з’являється або збільшується виділення мокротиння, але через деякий час стан бронхіального дерева та газообмін у легенях покращується, приблизно через шість місяців досягаючи свого максимуму.
Абсолютно будь-яка сигарета шкідлива. Вона викликає параліч вій епітелію бронхів та додаткове їх ушкодження. Крім того, в сигаретному димі міститься багато смол, які також впливають на стан слизу і викликають активацію клітин запалення, що ушкоджують самі бронхи та тканину легень, внаслідок цього розвиваються незворотні зміни в бронхах: легенева паренхіма (тканини) ніби розчиняється, що призводить до розвитку емфіземи легень (захворювання, при якому зменшується дихальна поверхня легень, що бере участь у газообміні, кількість повітря в легенях збільшується настільки, що змінюється анатомія органу).