Зокрема, на думку волонтерів, Уряд має негайно скасувати Постанову №953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», яка загрожує зупинкою всього волонтерського руху. Через цей документ допомога українським захисникам з-за кордону та діяльність волонтерських організацій може повністю припинитися з 1 грудня. Про це йдеться у заяві, оприлюдненій на сайті волонтерського штабу «Українська команда».
«З 1 грудня робота волонтерів може бути повністю паралізована. Причина – новий порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги, затверджений Постановою Уряду №953. Цей документ, який містить 20 пунктів, волонтери вже охрестили «20 кіл пекла». «Українська команда» вимагає від Кабінету Міністрів України негайно скасувати цей документ і не заважати волонтерам допомагати військовим та людям, що постраждали від війни», – йдеться у заяві «Української команди». Волонтери наголошують, що виконати вимоги Постанови щодо детального переліку гуманітарної допомоги та стислих термінів розподілу гуманітарних вантажів практично неможливо.
«Перше. Щоб отримати дозвіл на ввезення гуманітарного вантажу, потрібно буде надавати його точний перелік та реєструвати в автоматизованій системі. Але ж гуманітарний вантаж часто формується з тисяч приватних пожертв, і детальний перелік ніхто не складатиме. Тож нам доведеться просто відмовлятися від допомоги через цю формальну бюрократичну перепону. Друге. В новому порядку прописані мізерні терміни доставки та розподілу гуманітарних вантажів. В умовах війни їх неможливо дотримуватись», – підкреслюється у заяві.
Ми попросили прокоментувати Постанову Кабінету Міністрів №953 відомого рівненського волонтера та громадського діяча, депутата Рівненської міської ради трьох каденцій Сергія Паладійчука.
«Наша рівненська команда з перших днів великої війни почала допомагати фронту та вивозити внутрішньо переміщених осіб з прифронтових територій. Ми привозили допомогу в Бучу та Ірпінь, в населенні пункти Миколаївської та Херсонської областей. В перші місяці війни, коли владі було особливо важко, волонтерський рух буквально рятував ситуацію. Сьогодні ж значення роботи волонтерів можливо трохи менше, але, все одно, українські волонтери дуже допомагають війську та мешканцям прифронтових територій. Що стосується Постанови №953, моя позиція проста – для того, аби волонтери у воєнний час мали змогу швидко і ефективно допомагати армії, треба максимально зменшити державний контроль за волонтерською діяльністю. Звісно, контроль з боку державних органів має бути, але він не повинен паралізувати волонтерський рух. Тому я вважаю, що цю Постанову уряду потрібно переглянути. Постанова №953 абсолютно нормальна для мирного часу, коли є вдосталь часу, і доставка волонтерської допомоги не є питання життя чи смерті наших захисників. Коли йде війна, все потрібно робити швидко, а волонтерам треба не папери заповняти, а шукати необхідні для оборонців речі та спорядження і доставляти їм. Тому, вважаю – контроль за волонтерською діяльністю потрібен, але в розумних межах».