Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №214 від 17.11.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Травень 2025p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Червень 2025p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Новини Рівне
QRcode

#Життя, як воно є

З булавою на зловмисника

З булавою на зловмисника

Голова Острозького районного суду Сергій Штогун переконаний, що справедливому судді немає чого боятися

Чоловік гукнув жінці, щоб та покликала когось на допомогу. Як тільки вона відчинила двері, в помешкання увірвалися ще троє осіб у масках, спільників першого нападника. На очах картина змінилася на протилежну - тепер уже господарі лежали побиті. Зловмисники вкрали десять тисяч доларів і спокійно собі втекли.

Голова Острозького районного суду, кандидат юридичних наук Сергій ШТОГУН, який сьогодні розглядає цю справу, згадує її як одну з найбільш неприємних у своїй практиці:

- Найперше мене вразило те, як проводилося слідство. Постраждалі впізнають нападників, дають свідчення, але доказів вини немає. Підозрюваних звільняють, апеляційний суд касує це рішення, і справу передають до нас в Острог. Я починаю розгляд, шукаю докази. Привозять булаву - жінка каже, що це не та. Через три місяці привозять футболку господаря, на якій, за результатами експертизи, була кров двох людей. Я ініціюю передачу футболки на експертизу ДНК в Київ, яка показує, що наявна кров тільки однієї людини. Тобто має місце підтасування доказів. От і скажіть мені: як я тепер маю дивитися потерпілим у вічі? Що я можу їм сказати? Що в нас недосконала система міліції і суду, що в нас усе купується? Та вони ж тепер усіх нас будуть мірити одним мірилом.

Суддів готує

не інститут, а життя

- Нині в Україні точаться суперечки про те, бути чи не бути суду присяжних, мовляв, - це суд емоцій, а не закону, - продовжує Сергій Григорович. - Але ж якби не треба було емоцій, вироки міг би виносити комп'ютер. А судити людину може тільки людина. Під час розгляду справи суддя має віртуально побувати в ролі і потерпілого, і підсудного, має пропустити через себе, свої нерви, здоров'я всю ситуацію. Якщо він цього не зробить, то це не суддя. Хоча насправді це не так просто.

Крім того, я переконаний: щоб суддя усвідомив, куди він відправляє людину, мусить сам хоч трохи попрацювати в місцях позбавлення волі. Тільки тоді він буде адекватно призначати покарання. Адже суддів готує не інститут, а життя. Не кожен може подивитися людині в очі й сказати: я даю тобі шість років. І взагалі, цю останню крапку ставити дуже важко.

- А яке найважче покарання ви призначали за свою практику?

- Декілька років тому я розглядав справу про вбивство сином матері. Конфлікт між рідними полягав у тому, що мати не дозволяла синові одружуватися з жінкою, в якої вже була дитина. Вони до того довели один одного, що чоловік не витримав і в розпалі суперечки вдарив матір разів з двадцять лопатою по голові (вони саме копали картоплю на полі), загорнув тіло в якесь рядно і скинув у канаву. З одного боку, страшна жорстокість - єдиний син вбиває рідну матір, яка виховала його без батька, з іншого - от до чого може призвести надмірна материнська любов.

За цей злочин я присудив тринадцять років позбавлення волі. А в тюрмі щодо цього числа існують певні повір'я, - тому засуджені краще сидітимуть п’ятнадцять років, але тільки не тринадцять.

- А ви не боїтеся, що злочинець, якого ви посадили в тюрму, повернеться і захоче вам відомстити?

- Пригадую, якось мені писали з місць позбавлення волі, мовляв, повернемося, відомстимо. Але я переконаний, що основний захист судді - це безпристрасний розгляд справи і винесення справедливого вироку. Свого часу, одразу після армії, я деякий час працював у місцях позбавлення волі і переконався, що будь-яка людина, потрапивши сюди, передумавши і зваживши все своє життя, відчуває, повелися ви з нею справедливо чи ні. Чесному, незалежному судді немає чого боятися.

- Ви вважаєте себе незалежним суддею? Чи не важко вам?

- Зрозумійте, що незалежність - це зовсім не абстрактне поняття. Суддя, в першу чергу, має бути незалежний фінансово, на нього не повинна мати вплив будь-яка сторона, органи прокуратури, виконавчої, законодавчої влади. А нині у нас, не секрет, що кожен депутат, користуючись своєю посадою, пише записки в суд, мовляв, розгляньте таку справу, врахуйте такі й такі інтереси. Якось, будучи в Німеччині, я мав нагоду поспілкуватися з заступником начальника Ганноверської поліції. Питаю в нього, як живуть, чи беруть хабарі. А він так здивувався і питає: «А навіщо? У мене зарплата 10 тисяч євро, та ще всілякі пільги. Та варто хоч раз проколотися, і я втрачу це все. Навіщо я маю так ризикувати?!»

Втім, жити в суспільстві й бути від нього незалежним неможливо. Але ж є різні ситуації. Буває, що людина їхала в нетверезому стані й просить зменшити міру покарання, бо можна позбутися прав, а можна тільки штраф заплатити - це одне. А якщо людина вбила чи вчинила ще щось страшне - то ні про який компроміс не може бути мови.

- Нещодавно у всіх на вустах була ситуація з Рівненським міським судом, на його адресу було сказано багато не дуже приємного. Як ви вважаєте, чи правомірними були закиди на адресу ваших колег?

- Свого часу я був одним з ініціаторів перевірки Рівненського міського суду. Я бачив, що там є багато недоліків, але найперше я пов'язую це з тим, що в Рівненському суді надзвичайно велике навантаження на суддів. Тому підстав для звільнення жодного з них немає.

Насправді подібна ситуація спостерігається по всій країні. Уже 15 років триває реформа судової системи, а громадяни так і не відчули, що суди стали ближчими, доступнішими, простішими. Люди не повинні плутатися, в який суд їм слід іти, хоча зараз навіть судді не завжди у цьому орієнтуються.

За кордоном ніде немає господарських судів, які розглядали б спори між установами та організаціями, - там є комерційні суди. А у нас дядькові з села, якому з вирощених ним буряків дали цукор меншої цукристості, треба звертатися в цивільний суд, а якщо він зареєструється як приватний підприємець - то вже в господарський. Для чого, питається, сьогодні дві судові ланки, які, по суті, дублюють роботу одна одної?

Шлях в Європу - через незалежні суди

- Якщо ми хочемо йти в Європу, нам треба вибирати класичний європейський варіант і на його основі орієнтуватися і проводити судову реформу, - говорить Сергій Григорович. - Чому одна з вимог Ради Європи - привести у відповідність судову систему? Тому що не підуть сюди інвестиції, якщо не буде надійного захисту. А це і є сильна незалежна судова система. Парадокс полягає в тому, що мало хто зацікавлений у тому, щоб у нас була справді незалежна, чітка судова система. Кожен хоче, щоб суди служили йому. Але це палка з двома кінцями: поки при владі одні - суди служать їм, а завтра будуть служити іншим. Якби ж при владі були розумні люди, вони б у першу чергу зробили незалежні суди, які б захищали їх самих.

Після Помаранчевої революції я написав статтю, яку друкували в «Урядовому кур'єрі», про те, що в нас є незалежні судді, але немає незалежної судової влади. На мою думку, Ющенко не став би Президентом, якби не сильні, незалежні судді. Подібні питання має вирішувати не парламент, не натовп, не майдан, а саме суд, як і в усьому цивілізованому світі. Оце яскравий приклад ролі суду, і до цього нам треба прагнути.

17.11.2005Валентина ХАРИНЮК


Переглядів: 1402

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1225 від 18.06.2025p.
¤ 
Тарас Сень: «З 2000 року працюю для дітей…»

Тарас Сень: «З 2000 року працюю для дітей…»

Початок літа вже традиційно є «дитячим». Це не дивно, оскільки закінчується навчальний рік у школах і починаються літні канікули.

Найкращого часу для дитячих розваг важко знайти. На жаль, саме дитячих літніх заходів в нас проводиться, на думку автора, замало, і це погано. Діти найбільше потребують позитивних емоцій, особливо в такий важкий час. Але є люди, які постійно працюють для того, аби малечі та підліткам влаштовувати святковий настрій. І роблять вони це дуже вдало....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (23257)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (19204)
• Допомога під час карантину [967] (16313)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (16123)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15822)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (15714)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (15674)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (15632)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (15624)
• Живи до ста! [965] (15534)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (15460)
• Бюджет і ми… [965] (15400)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (15333)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (15309)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (15134)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (15092)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (14908)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14782)

ТОП-15 свіжого номера:

• «Це відзнака всього народу України», – Кличко у Франкфурті отримав престижну премію за права людини (1149)
• Група «Гюрза» отримала чергову автівку для бойових завдань від волонтерів «Української команди» (1042)
• Вартість манікюру: що входить у послугу та як не переплатити (271)
• Як знайти якісні курси англійської мови: універсальні поради для вибору (259)
• Тарас Сень: «З 2000 року працюю для дітей…» (176)
• Векторна чистка зубів щадний спосіб догляду за яснами (91)
• Ремонт квартир під ключ: переваги та особливості (89)
• Бізнес англійська чому це ключ до міжнародної кар'єри (88)
• Віталій Кличко передав на фронт ще 2400 дронів та 5 вантажівок (39)
• У Рівному консультуватимуть фахівці Інституту серця МОЗ України (37)
Ексклюзивний Верифікаційний Бонус ChampionCasino - Дізнаємося Деталі Ексклюзивний Верифікаційний Бонус ChampionCasino - Дізнаємося Деталі (8)
• ChampionCasino — Ліцензована Платформа для Українських Гравців (5)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2025 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"