Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №430 від 05.01.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Лютий 2025p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Березень 2025p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Новини Рівне
QRcode

#Чоловіча професія

Роман Велігурський - майстер металевих перетворень

Роман Велігурський - майстер металевих перетворень

У розпеченому металі є щось магічне - він схожий на лаву, яку викидає вулкан - грізну та небезпечну. І разом з тим - пластичну, готову до будь-яких перевтілень. Саме в руках майстра-коваля матеріал стає формою, а аморфна маса перетворюється на певний предмет.

Ковальство на території сучасної України бере початок від давніх-давен, а секрети виробництва заліза були відомі нашим предкам вже з ХІ століття до нашої ери. За часів Радянської влади ковані елементи в архітектурі майже не використовувалися, їх витіснили індустріальні технології та спрощене панельне домобудування.

Нове дихання вогняна професія отримала лише у 90-х роках минулого століття. Відродження цього славетного ремесла триває й донині, ми бачимо справжній ренесанс художнього ковальства, пов’язаний із модою на ковані вироби.

Роман ВЕЛІГУРСЬКИЙ (на фото вгорі), рівненський митець-коваль, учасник і переможець багатьох зарубіжних виставок - саме той, хто, приборкуючи розпечений метал, створює вишукані речі. Ми завітали до нього у кузню, яку він облаштував власноруч, де є горно, наковальня, молот, лещата та все решта, необхідне для ковальської справи.

- Романе, на твою думку, у чому полягає відмінність між роботою сучасного коваля та колишнього?

- Сучасному ковалю не потрібна надзвичайна фізична сила, а, швидше, знання хімії, фізики, математики. Колись із металу можна було зробити леміх, підкову, цвяха - буквально все. Коваль міг це все закинути в горно, розкочегарити до певної температури і зварити в один шматок металу, а потім робити з нього, умовно кажучи, прокат. Оце й була робота коваля, яку, мабуть, років 100 він виконував. Зараз все набагато простіше. Потреба в горні є відсотків на тридцять, якщо говорити про решітки чи схожі речі. Лише окремі елементи гнуться на горні, а решта - дизайн з металу.

- Чи використовуєш ти в роботі електрозварку?

- Я вважаю, що зварка - геніальна річ. Наприклад, міст Патона - суцільно-зварна архітектурна конструкція, визначена як досягнення 20 століття. Частіше я використовую заклепки, хоча в продажу їх знайти досить нелегко. Ті, що продають на базарі - надто дорогі. А, до прикладу, Ейфелева вежа - повністю на заклепках, Львівський вокзал - теж.

Традиційне ковальство передбачає лише горнову зварку. У нас в Рівному єдине, що зроблене в традиційному стилі, це брама із західної сторони Покровського собору, яка була привезена з Млинова. Технологію її виготовлення можна порівняти з тим, для прикладу, щоб взяти напилка і випиляти ним скульптуру. Ну хто може таке собі дозволити? А коли була кам’яна сокира, то - мусили…

- Розкажи про принцип дії горна.

- Елементарний. Тут стоїть решітка, яка буває різних видів - з отворами, з накрученою спіраллю, квадратами. Принцип такий: стоїть нагнітач повітря, - колись це було піддувало, а зараз - мотор. Він нагнітає повітря, подає кисень на розпечене вугілля, яке дає температуру. Але кисень - відсотків 50. Ось така собі пічка. І витяжка. Цигани взагалі колись робили ямку в землі, трубку і витяжку - і все.

- І що, тут можна розплавити метал?

- Можна, але коефіцієнт корисної дії горна - 20 відсотків. Решта вилітає в повітря. Щоб зробити процес ефективнішим, потрібен замкнутий простір - піч, як при виготовленні кераміки.

- Які ще бувають технології?

- Литво як технологія стоїть окремо. Воно більш пов’язане з матеріалом, з якого ти ліпиш. Ковальські технології передбачають заклепування, кування, розковування, прошивання по гарячому. Хоча багато з них вже замінені на свердління, електрозварювання тощо. Прошивання - це коли нагрівають метал аж до білого кольору, кладуть на дірку в наковальні, потім - прошивку, зверху б’ють кувалдою і так пробивають дірку. По такому принципу виготовлені у Львові старі решітки та брами.

- Ти з таким захопленням розповідаєш про метал!

- Природа металу просто дивовижна! Переплавлений шматок, наприклад, золота, зовсім не схожий на ті ювелірні вироби, які ми звикли бачити. А якщо полірнути - з’являється якась містика –-його хочеться тримати, носити, не випускаючи з рук. Це дуже видно по жінках, полірнув - у них одразу очі блищать…

- Це лише в золота такі властивості?

- Звісно, що ні. Просто золото тримає це довше. А залізо має свої переваги: тонується, трохи холодніше, має свою гаму та природу. Метал треба любити, і тоді це дуже вдячний матеріал.

- Коли у тебе з’явилася любов до металу?

- Напевно, в інституті (Роман навчався у Львівській академії мистецтв за спеціальністю - художня обробка металу - авт.). Шоломій, - був у нас такий викладач, який, на жаль, вже помер, привив мені цю любов. Його учні тепер їздять за кордон, їх всюди знають. Бо художник, - це той, хто малює. А якщо він ще й працює з металом, то це ремесло, іще одна школа.

- А в інституті були практичні заняття?

- У нас навіть була кузня, була ювелірна справа, також багато занять з композиції та малюнку.

- Виходить, що ти з металу, як із пластиліну, можеш виготовити будь-що?

- Так, саме це мені й подобається - своєрідна влада над твердим металом: можна взяти шматок заліза, порізати його, потім зварити, потім - ще раз порізати, потім ще раз зварити. Тобто, виконуєш роботу, про яку багато хто навіть уявлення не має.

- То ти тільки цим і займався все життя?

- Ні, я займався 10 років ювелірною справою. “Ювелірка” має складну історію в Україні, - сумну і складну. Всі думають, що це велика купа грошей, а насправді - дуже бідна для художників сфера, обмежена й консервативна. Власне, саме тому я це й покинув, хоча просунувся досить далеко. Проте гадаю, що набутий досвід мені знадобиться.

- А де саме ти береш метал для роботи?

- Металобаза - це улюблене місце, варто на екскурсію туди їздити. У Рівному три “шикарні” бази металобрухту. Я там такі речі знаходив!

- Ти нещодавно повернувся з Європи, де був на фестивалі ковалів. Що тебе там найбільше вразило?

- Там сучасному металу дають життя. У нас консерватизм щодо цього. Якщо говорити про архітектуру, то її розвиток і прогрес ми бачимо. А метал дуже прив’язаний до архітектури. Однак за кордоном розуміють, що метал - матеріал для витончених, вишуканих речей. Треба, щоб його вивчали і давали розвиток. Це стосується й кераміки - потрібні люди, які б не шукали архаїчні шаблони, а продукували сучасні речі.

- Розкажи, що цікавого ти бачив у Голландії?

- Там я був на кількох підприємствах. Пригадую, приїжджаємо на фабрику. Заходимо, сидить жінка, секретар - як виявилося, невістка власника. Там є ігрова кімната для її дітей, заходимо - діти граються на великих матрацах. Йдемо далі, в основний цех. Стоять три координатних станки і кілька людей. Загалом колектив складається із восьми чоловік. І це невеличкий завод, який виготовляє такий об’єм продукції, як наш колишній радіозавод. Координатні станки - це такі, які самі все роблять, а працівники лише задають програму та контролюють їхню роботу. І у них такі майже всі заводи. Відразу розумієш, що конкурувати з таким заводом - просто нереально.

А ще мені пощастило потрапити на підприємство, де виготовляється весь ковальський реманент: лещата, гачки, стамески, різноманітні інс-тру-менти. Цей завод був заснований у 1873 році. І вже четверте покоління нащадків підростає. Уявіть собі, яка династія. Виходить до нас старший чоловік - власник, без двох пальців на руці - він їх на цьому ж заводі втратив, у робочому синьому халаті. Підходять працівники, показують якісь заготовки, він бере штангенциркуль і переміряє - і це власник заводу. Так, він їздить на “крутому” мерседесі, - це нормально, адже він на нього заробив, але по всьому іншому - звичайний роботяга. Ось цим я був вражений.

- Як саме розпочалися твої зарубіжні поїздки? Ти мав там родинні чи дружні зв’язки?

- Якось ми поїхали у Чехію, ще у 1996 році, взагалі вперше за кордон. Усе було невідоме, а невідомість завжди лякає. Нас було троє, ми везли творчі ювелірні прикраси - некомерційного характеру. Приїхали і, як не дивно, нас там помітили. Отже, Чехія вже у 1996 році була зовсім не такою, як ми. І там я, фактично, потрапив у базу даних. Адже фестиваль формується, виходячи з бази даних учасників. Ну, а тепер я автоматично отримую запрошення то звідти, то звідти… А вже чи маю я бажання та можливість поїхати - то моя особиста справа. Прийшло запрошення із Голландії. Я вже тоді непогано заробляв, працюючи на фірмі, думаю - чому б не з’їздити? Зробив скульптуру - часу було вдосталь. На відміну від наших організаторів, вони надсилають запрошення за півроку.

- Романе, розкажи, як проходила сама виставка?

- Я потрапив у голландське містечко Ulft, де є старий ливарний завод - ще з 18-го століття. При ньому - музей литих речей: камінні решітки, каструлі, миски - все, що пов’язане з литвом. Тепер цей завод закрили, тому що Голландія здебільшого заробляє на туризмі, і в ньому зникла потреба. Вони організували виставку виробів з металу, яку присвятили закриттю заводу. Потім це все віддають інвесторам і ті роблять мегатуристичний проект із включенням у нього заводу. Ставлять його на карту і до них просто “валять” туристи, а вони заробляють гроші вже не на заводі, а на туризмі, і водночас мають що показати. Сама виставка поділялася на дві частини: були габаритні речі, які виставлялися навколо трьох містечок, а маленькі розміщувалися на галявині навколо госпіталя для інвалідів. Надивився я там на дивовижні речі! Усі - ретельно продумані і знають свого споживача. Трапляються - просто авантюрні. Хоча наш глядач може такого не зрозуміти. Навіть я на їхньому фоні виглядаю перевантаженим реалізмом. Я це відчуваю. Проте я повинен бути затребуваним і тут, у нас. Повірте, цей компроміс дуже важко шукається і дається.

Комунальна служба допомогла все організувати: привезли кухню, туалети, все швидко розмістили. Вони чітко знають, для чого це роблять, і хто за що платить. Великі речі там викупляють, якщо вони вписуються в ландшафт. Тобто, свої вироби можна було продавати.

- А ціну ти встановлюєш свою?

- Так, адже якщо працювати в цьому руслі, то можна визначити рентабельну ціну.

- А в Україні відбуваються такі заходи - виставки ковальських виробів?

- Так, у нас є спілка ковалів, яка цим займається. І треба віддати належне - минулоріч у Львові був дуже цікавий фестиваль. Усім учасникам роздали вирізану у металі руку або дві, і потрібно було придумати ідею, яка була б виразною. От, наприклад, зробили таке - рука тримає кубик, на всіх сторонах якого - шістки, і назва: “Безпрограшний варіант”.

У нас є перевага перед іноземцями: якщо наші люди задумали щось зробити, і не розраховують на бюджетні кошти, то це вийде просто чудово! А ковалі можуть будь-що розрізати, зварити, встановити, бо мають відповідні машини, силу та гроші (бо їм багато не треба) - і все це дозволяє робити шоу, на противагу західним виставкам. Так що у нас теж цілком можливо організувати щось цікаве.

- То, може, сам щось організуєш?

- Я вже мав деякі задумки щодо цього, але певні обставини трохи перешкодили. Проте у новому році я обов’язково організую щось на кшталт виставки чи фестивалю, щоб рівняни теж змогли помилуватися красою металевих виробів.

- Успіхів, і чекатимемо на запрошення!

05.01.2010Спілкувалася Наталя ПАШИНСЬКА


Переглядів: 1536

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1208 від 26.03.2025p.
¤ 
Як вживання кави впливає на водний баланс?

Як вживання кави впливає на водний баланс?

Кава присутня в житті багатьох людей. Рідко хто обмежу­ється 1 чашкою на день, зазвичай рахунок йде на 3 і більше порцій напою. Багато хто любить каву, але боїться її впливу на організм. Адже відомо, що кофеїн є діуретиком....

¤ 
Збив пішохідку на нерегульованому переході

Збив пішохідку на нерегульованому переході

Автопригода сталася 10 лютого близько 08:30 на вулиці Кулика і Гудачека у Рівному....

¤ 
Наркотики та майже 1000 патронів: острожанина викрили на незаконному зберіганні заборонених предметів

Наркотики та майже 1000 патронів: острожанина викрили на незаконному зберіганні заборонених предметів

45-річний острожанин і раніше був судимий за злочини у сфері незаконного обігу наркотичних засобів....

¤ 
На Рівненщині розвиватимуть мережу ЦНАПів за допомогою партнерів зі Швеції

На Рівненщині розвиватимуть мережу ЦНАПів за допомогою партнерів зі Швеції

Шведсько-українська Програма Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» допомагатиме громадам Рівненської області створювати та розвивати центри надання адміністративних послуг....

¤ 
Молодь Рівного навчала літніх рівнян як користуватись додатком «HELSI» в телефоні

Молодь Рівного навчала літніх рівнян як користуватись додатком «HELSI» в телефоні

8 лютого команда Молодіжної ради Рівного, в рамках проєкту «Зв’язок поколінь», який всіляко підтримується очільником громади Віктором Шакирзяном, вже вкотре відвідала територіальний центр соціального обслуговування громадян. Цього разу метою візиту було проведення тренінгу для людей поважного віку з користування смартфонами....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (22913)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (18814)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (15783)
• Допомога під час карантину [967] (15737)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (15487)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (15392)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (15316)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (15251)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (15248)
• Живи до ста! [965] (15190)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (15131)
• Бюджет і ми… [965] (15089)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (14980)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (14968)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (14817)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (14758)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (14472)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (14447)

ТОП-15 свіжого номера:

• Молодь Рівного навчала літніх рівнян як користуватись додатком «HELSI» в телефоні (2337)
• Як вживання кави впливає на водний баланс? (429)
• Простий трюк для чищення столових приладів (276)
• «На Рівненщині програма ментального здоров’я впроваджується за 4-ма напрямками», – Олександр Коваль (265)
• Збив пішохідку на нерегульованому переході (262)
• «Фауна на грошових знаках» – краєзнавчий музей запрошує на цікаву виставку (242)
• Налагодили незаконне виготовлення й збут фальсифікату (219)
• Рівненщиною курсуватиме мобільна клініка (216)
• Сила духу та міць ветеранів у Березному (216)
• На Рівненщині розвиватимуть мережу ЦНАПів за допомогою партнерів зі Швеції (212)
• Очищення лобового скла взимку (201)
• Як швидко заточити тупі ножиці? (196)
• Що додати до звичайного чорного чаю, щоб зробити в декілька разів кориснішим? (195)
• ДТП у Рівному: травмувалися троє осіб (192)
• На Рівненщині активно розвивається патронатна форма виховання дітей (186)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2025 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"